Saadet Partisi Konya Milletvekili Tarafından 02 Şubat 2022’de Verilen Soru Önergesi

1583

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak
cevaplandırılmasını arz ederim. 02.02.2022

Abdulkadir KARADUMAN
Saadet Partisi Konya Milletvekili

Özellikle kış mevsiminde ağır şartlar altında çalışan motokurye ve esnaf kuryeler ciddi mağduriyetler yaşamaktadırlar. Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarının artmasıyla çeşitli kalemlerde maliyetler artmış ve esnaf kuryeler için çalışmak: çok zor bir hal almıştır. Y emeksepeti, Banabi, Hepsi Burada, Trendyol, Getir ve bağlı kargo dağıtım ağlarında çalışan kuryeler ücretlerin makul bir düzeye yükseltilmesi, çalışma koşulların iyileştirilmesi, motokuryeliğin riskli işler arasında değerlendirilmesi adına yasal düzenlemelerin yapılmasını beklemektedir. Motokurye ve esnaf kuryeler yaptıkları eylemlerle haklı taleplerini dile getirmektedirler.
Bu bağlamda;

  1. Motokurye ve esnaf kuryelerin mağduriyetlerini gidermek üzere; çalışma koşulları, aldıkları ücretler ve işin değerlendirildiği risk grubuna ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmakta mıdır?
  2. Bir süredir devam eden eylemlerden Bakanlığınız haberdar mıdır? Eylem yaparak mağduriyetlerini dile getiren motokurye ve esnaf kuryeleri dinlediniz mi? Dinlediyseniz şayet size aktardıkları talepleri nelerdir?
  3. Yukarıda isimlerini verdiğim firmalarla Bakanlığınız, kuryelerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi hususunda herhangi bir görüşme yapmış mıdır?