CHP Gup Baskanvekili Özgür Özel’den Moto Kuryeler İçin Kanun Teklifi

1167

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından trafiğe çıkmaları yasaklanan moto kuryelerin kayıplarının telafi edilmesi için kanun teklifi verdi.

Verilen teklifte, hava şartları ya da mücbir sebeplerle mülki idare amirliklerince faaliyetleri durdurulan moto kuryelere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ‘mahrumiyet tazminatı’ ödenmesi önerildi.

Teklifin gerekçesi;

“Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde motokurye olarak da ifade edilen motosikletli kurye sayılarında son yıllarda büyük bir artış olmuştur. Resmi rakamları bilinmese de Türkiye’deki motosikletli kuryelerin sayısının 1 milyona yaklaştığı belirtilmektedir. Motosikletli kuryeler ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de hazır gıda ve paket servisi başta olmak üzere geniş bir yelpazede çalışmaktadırlar.

Özellikle pandemi döneminde iş yükleri artan motokuryelerin zaten riskli olan işleri, aşırı rüzgarlı ve yoğun kar yağışlı havalarda daha da riskli boyutlara gelmektedir. İstanbul Valiliği, 10 Mart günü kuvvetli kar yağışı ve buzlanma nedeniyle trafik seyir ve can güvenliğini sağlamak için 10 Mart 2022 Perşembe günü saat 19:00 itibarıyla motokuryelik yapılamayacağı, motosiklet ve elektrikli scooterların kullanılamayacağı yönünde karar almıştır.

Bu karar ve bundan sonra gelebilecek benzer yeni kararlar zaten kıt kanaat geçinen ve kazançlarını günlük elde eden motokuryeler açısından ciddi bir ekonomik kayıp olmaktadır. Pandemi döneminde idari kararlarla, genelgelerle kapatılan işyerlerinin çalışanları kaderine terk edilmiş ve kayıpları telafi edilememiştir. Benzer sorunların yeniden yaşanmaması için olumsuz hava şartları ya da mücbir sebeplerle çalışmaları durdurulan motokuryelerin bu kaybı telafi edilmelidir.

Hazırlanan bu kanun teklifiyle mülki idare amiri kararlarıyla ya da kamu idareleri tarafından alınan kararlar doğrultusunda faaliyetlerini yerine getiremedikleri günler için motokuryelere İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden mahrumiyet tazminatı ödenmesi, bu tazminat ve primlerin daha sonra Hazine’ce fona geri ödenerek mağduriyetin giderilmesi amaçlanmaktadır.”

Kaynak: Anka