Mobbing ve şiddete maruz kalan kurye Eren Türko, açtığı davayı kazandı 

846

İstanbul’daki Dardenia Restaurant’ta 2019 yılında motokurye olarak çalışan Eren Türko, bir yemek molasında kitap okuduğu için işten çıkarıldı. Çalıştığı dönemde ücretlerini alamadığı, mobbing ve baskıya uğradığı gerekçesiyle hukuki mücadele başlattı. Yemek molasında kitap okuduğu için yemek kartında ve maaşında kesintiye gidildiğini belirterek, eski işyeri aleyhine açtığı davayı kazandı. Yaşadıklarını Medyascope’a anlatarak konuştu: 

“Yemek molasında kitap okuduğum için vardiya müdürü birkaç kez uyardı. Sonra hem yemek kartımdan hemde maaşımdan kesinti yaptı. Daha sonra beni tekrar uyarmak istediler ancak personel şefi öfkelenerek bardakla bana saldırdı.” 

Vardiya müdürü tarafından sistematik şekilde mobbinge maruz bırakıldığını ve kendisine ihbar tazminatını imzalaması yönünde baskı kurulduğunu “İşime son verildi ve ‘sen yoluna git, şu ihbar tazminatını al, biz de işimize bakalım’ aktardı. Maruz bırakıldığım fiziksel saldırı ve mobbing nedeniyle dava açtım. Tanık olarak firmanın gösterdiği bölge müdürü süreç içerisinde ifadesini değiştirip, uğradığım mobbing ve saldırıyı doğruladı” diye konuştu. 

Dava açıldıktan sonrada Dardenia Restaurant yetkililerinin fiziksel saldırı olayının üzerini kapatmak istediklerini belirterek, dava süreci hakkında şu şekilde konuştu: 

“2019 yılında hak mücadelesine başladım. Dava dört yıl sürdü. Bunun iki yılı mahkemelere gidip gelerek geçti. Maaş ve bakiyelere bakıldı, bunlar güncellendi. Hesaplamalar yapıldı. O sırada şirketin gösterdiği tanıklardan bölge müdürü, taraf değiştirerek benim lehime ifade verdi. İşin gidişatı değişti. Lehime ifade veren kişi yaşadığım haksızlıkları teker teker açıkladı. Daha sonra iş bilirkişiye gitti.” 

23 Şubat 2022 tarihinde yapılan son duruşma neticesinde davayı kazandığını ve kendisine hem eksik maaş hem de yemek ücretinin (toplam bin 365 Türk Lirası) ödenmesine karar verildiğini aktaran Eren Türko, “Davayı ilk açtığımda şube müdürü gülerek, ‘Dardenia şirketinin sahibi çok güçlü, sakın dava açma. Kendine yazık edersin’ dedi. Baskı ve tehdit görürken, davalı tanığın benim lehime ifade vermesini engellemeye çalıştılar. Kalbi güzel olanlar asla kaybetmez. Ben pes etmedim ve davayı kazandım” diye konuştu.