Hız Baskısına ve Mobbinglere Karşı Moto Kurye Dernekleri Meydanlara İniyor

543

Hız Baskısına ve Mobbinglere Karşı Moto Kurye Dernekleri Meydanlara İniyor
Türkiye’de geçmişi çeyrek asra dayansa da esasen pandemi ile birlikte herkesin gündemine giren moto kuryelik mesleği her geçen gün daha fazla tartışılıyor. E ticaretin ve paket servisin yaşamımızda belirgin biçimde artması moto kuryelerin sayısının da artmasına yol açmıştır. Bu artışın kontrolsüz şekilde gelişmesi beraberinde birçok sorunu da getirmiştir. Her hangi bir mesleki eğitimin verilmediği, ehliyeti olan herkesin hatta ehliyeti olmayan çok sayıda çocuk yaştakilerin ve mültecilerin de kurye olması güvencesiz çalışmayı büyütmektedir. Daha çok kazalar ve ölümlerle gündeme gelse de kuryeler birçok mesleki sorun yaşamaktadır.

Moto Kurye Federasyonu ve Dernekleri kuryelerin sorunlarına dikkat çekmek için 17 Nisan günü başta İstanbul Kadıköy olmak üzere, Denizli ve Çanakkale’de açıklamalar yapacaklarını duyurdular. “İş yerlerindeki hız baskısı, kurumsal şirketlerin puanlama üzerine çalıştırıldığı bir kapitalist düzende bizler köle olarak kullanılmak istemiyoruz” diyen dernekler hız baskısının kuryeleri kazalara ve ölümlere sürüklediğine dikkat çekiyorlar. Ayrıca “Moto kuryelik mesleğinin Tehlikeli Meslekler Statüsü’ne alınması, ehliyetsiz çalışmanın yasaklanması ve Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale gelmesi”ni isteyen dernekler iş yerlerinde ve trafikte hak ettikleri saygıyı görmek istediklerini dile getiriyorlar.
17 Nisan’da yapılacak açıklamaların ana teması ise “ Ürünler hızlı değil güvenli gelsin”, “Sadece paket değil can da taşıyoruz” ve “Bizi fark edin” olacak.


Açıklama bilgileri;
17 Nisan Pazar saat 14:00
İstanbul Kadıköy Haldun Taner Tiyatrosu Önü
Çanakkale Cumhuriyet Meydanı
Denizli Çınar Meydanı