Moto Kurye Haber Röportaj: Getir Kuryesi Ömer Salih ile yaşadığı “talihsiz kaza” sonrası yaşadığı zorlukları konuştuk

941

Mesut ÇEKİ

Getir Kuryesi Ömer Salih ile yaşadığı “talihsiz kaza” sonrası yaşadığı zorlukları konuştuk.

Röportajdan bazı kesitler :

İlk olarak kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Merhaba ismim Ömer Salih. 10 senedir moto kurye işinde çalışmaktayım. Farklı farklı yerlerde çalıştım. En son Getir şirketinde çalıştım. Talihsiz bir kaza yaşadım. Evliyim, çocuğum oldu. Kız çocuğum var. Kazaya denk gelmesi ekonomik anlamda bizi çok etkiledi malesef.

Çok talihsiz bir kaza yaşadınız. Kaza anını bize biraz anlatır mısınız?
Tabi. Mesaimin bitimine yakın zamanda, diğer arkadaşa depoyu dolu teslim etmek için benzinliğe gittim. Hiç tahmin etmeyeceğim şekilde birden bire jeep üstümüzden geçti. Kendime geldiğimde kafamı arka tekerlekten silme çektim. Kafamın üzerinden geçecekti az kala. Başımı çekerek hayatımı kurtardım. Kendime geldiğimde her iki ayağım ters taraflara dönmüştü. Kemikler çıkmıştı. Sol ayağıma boydan boya platin taktılar diğer ayağıma ise vidalar var. Yürümede ve merdiven çıkarken çok zorlanıyorum.

Bu süreç içerisinden sağlık açısından kaç ameliyat oldunuz?
Zaten en zorlu süreç bu süreçti. 8 gün boyunca kırık ayaklarla ameliyat bekledim. Çünkü sıkıntı ve riskli bir ameliyattı. Bir profösörün girmesi gerekiyordu, onu bekledik. Sonrasında ilk ameliyat 12 saat sürdü, sonraki ise 9 saat sürdü. Bacaklarımda vidalar ve platinler var. Hareket edince sürekli sızlıyor. Bu süreçte en çok eşim, ailem destekçi oldu. Ekonomik olarak çalıştığım kurum destekçi oldu ama onun dışında kimse destekçi olmadı.

Peki çalıştığınız şirket sizinle nasıl iletişim kurdu?
Ameliyatıma geldiler. Ben isterdim ki kaza yapan kişi de ameliyatıma gelsin. Ama hiçbiri ameliyatıma gelmedi. Çalıştığım kurumdaki müdürümüz Emre Korkut geldi. Kalpi temiz olan müdürümüz sürekli yanımda oldu.

Size vuran araç sahibinin ameliyatınıza gelmediğini söylediniz. Peki bu süreç hukukuksal anlamda nasıl ilerledi?
Şikayetci olduk, kaza tutanağı tuttuk. Daha sonrasından şikayetimi geri almam için bir gün nezarethanede kaldı bir gün sonra serbest bırakıldı. Şikayetimi geri almam için 10 bin TL para teklif ettiler. Benim zoruma gitti. Yaşadığım zorlukları bilmeden ameliyatıma gelmediler.
Başta kabul etmedik ama keşke böyle durumlarda kaza yapan arkadaşlarla ilgilen bir fon, vakıf olsaydı da bacağımızı 10 bin lira satmak zorunda kalmazdık. Kabul etmek zorunda kaldım. Çünkü insanın evladı için yapamayacağı birşey yoktur. Malesef tükürdüğümüzü yalamak zorunda kaldık.

Arabuculukla birlikte ceza davası sonuçlanmış olsa da tazminat konusunda nasıl bir süreç devam ediyor?
Şöyle ki esasen tazminatımı almıştım. Fakat allah göstermesin, hiç bir moto kurye kardeşim kaza yapmasın ama yaparlarsa onlardan önce avukat ordusu hastaneye giriyor bilsinler. %20 komisyonla davanıza bakıyoruz diyorlar. Sakın onlara aldanmasınlar. Bildikleri ve öncesinden tanıdıkları avukatlara güvensinler. Yoksa benim gibi mağduriyet yaşarlar.

Peki şu an tazminat davanız uzadığı için mi böyle söylüyorsunuz?
Evet, tazminat davam uzadı. Avukat değiştirmek zorunda kaldım. Çünkü para yetkisini vermişim. Fakat sonra farkına vardık, şimdiki avukatlar sayesinde. Gerçi onlar da %20 komisyon alıyorlar ama olsun davamızı net bir şekilde kovalıyorlar.

Kazadan önce aktif olarak kuryelik yapıyordun, hayatına devam ediyordun. Kazadan sonra maddi ve manevi olarak neler yaşadın?

Öncelliğimiz maneviyat tabiki de eşimle olan bağ gittikçe zayıfladı. Ailemle de aynı şekilde. Herkesin gözünde aktif bir şekilde çalışırım gibi görünüyor fakat kazadan sonra belden aşağı demirler içindeyim. Nasıl çalışabilirim. Benim asıl mesleğim moto kuryelik, onun dışında nasıl bu haldeyken çalışabilirim.

Sonra maddi kısma gelecek olursak eğer zaten kaza yaptıktan sonra iyileşme süreci adı altında 6 ay zaman geçmesi gerekiyor. Şunu merak ediyorum bu moto kurye iyileşme sürecinde 6 ay boyunca evin kirasını mı ödeyecek yeni doğan çocuğuna mı bakacak, hastane masrafları mı ödeyecek? Bu süreç uzun ve zorlu bir süreçti. Ekonomik olarak daha çok etkilendim. Manevi olarak da eşimin, ailesinin bağının zayıfladığını hissettim. Tersine çevirmeyi başaracağım inşallah.

Kaza yapmış bir kurye olarak, kuryeliğin bütün zorluklarını yaşamış biri olarak kuryelere ve kamuoyuna ne söylemek istersiniz?

Dediğim gibi, kimse başıma gelmez demesin. Motorun üstünde bile değilken olmayacak şey oldu. Ekipmanlarımız takılı halde olsa bile her şey olabilir. Keşke böyle durumlarla ilgili vakıf, dernek, fon oluşturulmuş olsaydı. Neticede kimse sizin yanınıza uğramıyor. Ekipmanlarınızı kesinlikle takın. Yağışlı havalarda hızınızı düşürün. Hiçbir paket hiçbir teslimat sizin canınızdan değerli değil. Kimse bizim meslek grubumuzu meslek grubu olarak görmez. Saygı bile duymaz. Biz pandemide el ayaktık, hayat kurtardık. Kimse bilmez. Bize sahip çıkılmalı.
Kaza sonrası hukuksal anlamda emin olmadan kimseye güvenmeyin.