Trakya Üniversitesi’nde ‘Güvenli Sürüş Konferansı’ Gerçekleştirildi: Kasksız Park Bile Edilmemeli

587

Trakya Üniversitesi’nde kurye ve motosiklet sürücülerine yönelik ‘Güvenli Sürüş Konferansı‘n gerçekleştirildi.

Hudut Gazetesi’nden Refik Usluy’un haberine göre Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı uygulama etkinlikleri çerçevesinde motosiklet ve kuryelere ‘Güvenli Sürüş Konferansı’ düzenledi. Devlet Konservatuarı Toplantı Salonu’nda yapılan konferansa konuşmacı olarak katılan Onat Motosiklet Meraklıları (OMM) Derneği Üyesi ve İleri Sürüş Eğitmeni Ömer Özgül, motosiklet kazalarında yüzde 70 bedenin hasar gördüğünün altını çizerek, “Lütfen bütün sürücüler doğru hızda gitsin” dedi.

Kurye ve motosiklet sürücülerinin katıldığı konferansta, ülkemizde özellikle pandemiden sonra trafikte motosiklet kullananların sayılarının arttığını, yeterli eğitim almadan, sürüş yaptıklarını, bunun da kazalarda etkin olduğunu belirten Özgül, şunları söyledi:
“Sürüş esnasında düşme yaşandığında, asfaltta sürtünmeye bağlı 700-1200 derece arası ısı oluşuyor. Çok ciddi cilt yaralanmaları ortaya çıkıyor.

Motosikletçiler mutlaka doğru, koruyucu ekipmanları olan, sürtünmeye dayanıklı kıyafet giymeli. Kasksız park bile edilmemeli, trafik kurallarına, işaretlerine uyulmalı, doğru hızda gidilmeli. Doğru hız , bir motosikletçinin yolun kendisine ait bölümünde açık ve engelsiz görebildiği mesafede durabileceği hızdır. Karayolunda bizler görünmeziz, mutlaka kendimizi diğer sürücülere göstermek zorundayız. Kazaların yüzde 70’inde motosiklet sürücüsünde bedeni hasar oluyor. Motosiklet kontrollerinin yakıtı, yağı,suyu, elektrik aksamları, lastikleri vb. yolculuğa çıkmadan önce her seferinde mutlaka kontrol etmeleri gerekir.”

İnteraktif olarak yapılan konferansta sürücülerin soruları da yanıtlanırken, OMM Derneği üyelerinden Fikret Akkurt, motosiklet kazalarının dörtte üçünün kentsel yerleşim alanlarında meydana geldiğini belirterek, ölümle sonuçlanan kazaların yarısından fazlasının da kırsal alanlarda olduğuna rikkat çekti. Akkurt, kazaların; yüzde 15’inin sollama esnasında, yüzde 12’sinin viraj alırken, yüzde 30’unun ise ıslak yolda kaymadan ötürü meydana geldiğine değindi.

Motosiklette kaza yapma olasılığı genç ve deneyimsiz sürücülerde daha fazla olduğunu vurgulayan Fikret Akkurt, yaralanmayla sonuçlanan kazaları yapanların yüzde 93’nün erkek, en fazla can kaybı olan yaşın da 17 olduğuna dikkat çekti. Aynı deneyime sahip 20 yaşında ve 30 yaşındaki sürücüler kıyaslandığında; 20 yaşında olanların 3 kat daha fazla kaza riski altında olduklarını söyleyen Akkurt, motosiklet eğitimi alarak ve koruyucu ekipman kullanarak birçok kazanın önüne geçebileceğini ve sonuçların bu kadar ağır olmayacağının altını çizdi.

Yüksekokul Müdürü Doçent Doktor Mustafa Hatipler adına Mevlüt Kırdağ, katkılarından dolayı teşekkür belgesini Ömer Özgül’e sunarken, organizasyon sorumlu-ları, Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı 2. sınıf öğrencileri Mevlüt Kırdağ, Sinem Cömert, Nihal Ülger, Onur Demirko, Yusuf Akyüz, Eren Geylaner, Emirhan Şalk, Motosiklet Meraklıları Derneği ile iletişim kurarak sürücüleri bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.