Kadın Kuryeler Derneği Kuruldu

578

Türkiye’de kurye sektörü genişledikçe motorlu ve bisikletli kadın kuryelerin sayısı her geçen gün artıyor. Kadınlar, hayatın her alanında olduğu gibi kuryelikte de ayrımcılığa uğruyor. Kadınlar iş yerlerinde mobbing, trafikte taciz ve daha düşük ücrete çalıştırma ile karşı karşıyalar. Kadın kuryeleri “kolay paketler”e yollama adı altında küçümseyici yaklaşımlar, eşit bir işçi olarak değil de “yardımcı işçi” gibi görmeler cinsiyet eşitsizliğinin ve mobbingin bir başka görünümüdür.

Yaşanan bu baskıya ve yok sayılmaya karşı “Kendi dünyamızı yaratalım, kendi derneğimizi kuralım” diyerek yola çıkan Sedef Aydoğdu ile Kadın Kuryeler Derneği’nin kuruluşunu konuştuk.

Sedef Aydoğdu, moto kuryelik sürecini “Yaklaşık 2018’den beri motor üzerindeyim. İki senedir -2020’den beri- aktif olarak motokuryelik yapmaktayım. Tüm Anadolulu Motosikletli Kuryeler Federasyonu’na bağlıyız. 2018 tarihinden beri aktif olarak içerisindeyim” dedi.

Aydoğdu, Kadın Kuryeler Derneği’nin gerekliliğine dair, “Federasyona girip çıktıkça, insanları gördükçe dedim ki neden kadınlar olmasın? Neden kadın kuryelerimiz yok? Neden kadınlar katılmıyorlar? Neden çekiniyorlar? Düşündüm, sonra Türkiye şartlarında olduğumuzu farkettim. Malum çok zor bir yaşam sürmekteyiz kadın kuryeler olarak; ya da kadınlar olarak diyeyim ben size. Erkeklerden ister istemez çekinmekteyiz. Ortama girip çıkmaktan da doğal olarak korkuyoruz.
Neden olmasın dedim. Madem erkeklerin içine girmekten korkuyoruz. Kendi dünyamızı yaratalım. Kendi derneğimizi kuralım” açıklamalarında bulundu.

Derneğin kuruluş sürecinde yaşadığı zorlukları aktaran Aydoğdu:
“Aslında çok korktum,cesaret edemedim. Çünkü çok zor bir görev çok zor bir sorumluluk. İnsanın taşın altına elini koyması gerekiyor. Sayın “Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu” Başkanı Burkay Yıldırım, federasyon genel sekreterimiz babam İnan Aydoğdu, federasyon yönetimi, derneklerin yönetim başkanları olsun hepsi çok destek oldular sağolsunlar. Yanındayız dediler. Onların sayesinde cesaret alarak bu derneği kurdum.
Tekerinize taş değmesin iyi günler, iyi çalışmalar herkese “diyerek sözlerini bitirdi.
Farkındalık oluşturak için kask kullanımına dair de mesaj veren Kadın Kuryeler Derneği Başkanı Sedef Aydoğdu : “Kaskın yoksa kastın vardır. lütfen kask takmayı ihmal etmeyin” dedi.