Bir Gün Benim De Ölüm Haberim Yapılacak

1441

“Abi bir gün benim resmimi de o çerçeveye koyacaksınız haber yapacaksınız diye çok korkuyorum.”

“Admin bir gün başıma bir şey gelir haberimi yaparsanız şunu da bilin, 3 yaşındaki oğlum önce Allaha sonra kuryelere emanettir.”

“Her sabah eşimle çocuklarımla helalleşerek işe başlıyorum ne olacak bu işin sonu hiç bilmiyorum.”

“Artık alıştım sıra bana ne zaman gelecek diye bekliyorum rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah.”

“Kuryeler paket atmıyor cenazeler sebebiyle her gün bir meslektaşımızı toprağa veriyoruz. Yeter artık buna sebep olan herkesin Allah belasını versin. Cezalar ağırlaştırılsın biz ölmek istemiyoruz. Çok korkuyorum bir gün benim de burada haberim yapılacak diye.”

Kurye Haber’de yayınlanan kurye ölümleri haberlerine yapılan yorumlar ve gelen mesajlar bunlar. Bu içerikte onlarca yorum ve mesaj var. Ve bu notlardaki psikoloji her geçen gün yayılıyor. Ölüm haberleri altına yapılan yorumlarda, whatshapp gruplarında, paket beklemek için toplanılan işletmelerin önlerinde, ikili muhabbetlerde ve aile ortamındaki konuşmalarda bu psikolojinin izini sürmek mümkün.

Kuryeler neden ve nasıl ölüyor ya da öldürülüyor hakkında çok cümle kurmak istemiyoruz. (İsteyen bu konu hakkında “Kaza Süsü Verilmiş Cinayetler: Moto Kurye Ölümleri” * yazısına bakabilir.) Zaten yaptığımız haberlerde ve yayınladığımız makalelerde bu konu üzerinde duruyoruz. Ölümlerdeki sorumluluk ya da sorumsuzluk zinciri hakkında içerikler paylaşmaya çalışıyoruz. Bize hemen her gün yansıyan bu psikolojiyi kamuoyunun dikkatine sunmak için yazıyoruz bu yazıyı.

Kuryeler yalnızca ölmüyor ölmekten korkuyor! Evet korkuyoruz!

Kuryeler güne “acaba akşam eve dönebilecek miyim” kaygısı ile başlıyor! Evet çok kaygılıyız!

Sevdikleri ile helalleşerek güne başlamak, her an ne ile karşılaşılacağını bilmeden trafikte yol almak katlanılması zor bir psikoloji! Evet zorlanıyoruz!

Motosiklet sürerken yüzde hissedilen rüzgar ensede hissedilen ölüm oluyor! Evet hissediyoruz!

Yaralanma ve ölüm istatistiği ne kadar tehlikeli bir meslek olduğunu gösterse de moto kuryelik hala “Tehlikeli Meslekler Statüsü”nde değil. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu değil. Ve biliyoruz ki, karşılaştığımız ölümlerin büyük bölümü engellenebilir nitelikte. Yeterli önlemler ve eğitimler alınmadığı, sorumluluk zinciri layıkıyla denetlenmediği, cezalar caydırıcı olmadığı, ölüme sebebiyet verenler adli kontroller ya da sınırlı cezalarla kurtulabildiği için ölüyoruz.

Kuryeler işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanmasını, gerekli tüm eğitimlerin verilmesini, önlemlerin alınmasını istiyor, ölmek istemiyor!

Biz de Kurye Haber olarak çerçevemizin boş kalmasını istiyor, ölüm haberi yapmak istemiyoruz!

*https://kuryehaber.com/2022/09/kaza-susu-verilmis-cinayetler-moto-kurye-olumleri/