Adliye Önünden Çağrı: Adlı Kontrol Kabul Edilmez

557

30 Aralık 2022 tarihinde 06:00 sularında İstanbul Küçükçekmece’de Tevfikbey Mahallesi 20 Temmuz Caddesi üzerinde U dönüşü yasak yerden dönen bir otomobile çarpan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı. Ambulans ile Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Hastanesi’ne kaldırılan Sezer Milyon 5 gün süren yoğun müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 4 Ocak’ta hayatını kaybetti.

Kuryelik yapan ve kaza sırasında mesaiden olmayan 28 yaşındaki Sezer Milyon’un ölümü sevenlerini ve moto kurye camiasını yasa boğdu. Polisin tuttuğu kaza yeri tutanağında asli kusurlu olduğu tespit edilen otomobil sürücüsü Batuhan B. nin adlı kontrol ile serbest bırakılması tepkilere neden oldu.Kuryeler Federasyonu’nun çağrısı ile bugün öğle saatlerinde Küçükçekmece Adalet Sarayı önünde toplanan kuryeler ve Sezer Milyon’un ailesi basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında konuşan Milyon’un avukatı Avukat Iyaz Çimen, “Yapılan yargılamalar sonucu faillere verilen cezalar, adeta kağıt üzerinde kalıyor. Olayın faili yalnızca haftada bir gün kontrol tedbiri ile salıverilmiştir. Mağdur artık aramızda değildir. Bu olayın karşılığının bu olmadığını bütün toplum olarak kabul ediyoruz, düzenleme bekliyoruz” dedi.Kuryeler Konfederasyonu

Başkanı Murat Tomris’te kurye ölümlerine ve adlı kontrol kararına tepki göstererek ; “Son 3 yılda, istatistiklere göre 600’ün üzerinde hem motorcu hem de motosikletli kurye kardeşlerim hayatını kaybetmiştir. Bir trafik kazasında, araçla kasten çarpmanın bedeli serbest bırakılıp başıboş gezmek olmamalı. Cezası çekilmeli, bu sürücülerinin artık dışarıda rahat gezmemeleri gerekiyor. Ölen kardeşlerimizin yaş ortalaması 19 ila 27’dir. Daha gencecik, vatanına, ailesine için emek veren kardeşlerimizdir. Alkollü araç kullanarak ölümlü kazalara neden olan sürücüler serbest kalıyor. Ekmek parası için, canımızı dişimize takarak, sabah evden çıkarken acaba geri dönebilecek miyiz korkusu yaşıyoruz. Ailelerimiz bizleri işe göndermeye korkuyor. Bizlerin tek isteği hem motokurye camiası olarak hem de motosiklet sürücüleri olarak, trafik kazasıyla kasten öldürmenin cezası serbest bırakılmak ya da denetimli serbestlik olmamalı” diye konuştu.

TEHİS sendikasının da destek verdiği açıklamanın ardından Sezer’in ölümüne neden olan şoförün adlı kontol ile yargılanmasına dair talepler savcılığa iletildi.