Benzin Zammı Düzce’de De Protesto Edildi 

431

15 Temmuz’da akaryakıta gelen fahiş zamlara şoförlerin ve kuryelerin tepkisi devam ediyor.

Dün Düzce Motosikletli Kuryeler Derneği’nin çağrısı ile İstanbul Caddesi üzerinde polis eşliğinde bir sürüş gerçekleştiren moto kuryeler Düzce Anıtpark Meydanı’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Kuryeler adına açıklama yapan Düzce Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nail Koca; “ Bu gün ki gündemimiz artan maliyetlerimiz;

Yakıt ücretlerinin artışı ve vergi zamları ile birlikte giderlerimiz bir hayli artmış durumda fakat saha da alnımızın teri ile harcadığımız emeğimizin karşılığını hala daha alamıyoruz. Şurada gördüğünüz meslektaşlarımızın çoğu, öve öve bitiremedikleri Esnaf Kurye modeli denen sistem ile 14-15 saati aşan süreler ile çalışıp asgari ücretin altında altında gelir elde etmekte.

Bu gün işe başvuru reklamlarında bangır bangır “bizimle çalış aylık 50.000TL kazan 70.000TL kazan” gibi algı oyunları yapılmakta bunların hiç birisi gerçeği yansıtmıyor.” diyerek artan maliyetlerin kuryelerin iş hayatını çekilmez hale getirmesine dikkat çekti. 

Nail Koca açıklamasına şöyle devam etti;  “Artan vergi oranları ve yakıt giderleri dolayısıyla iyice belimiz bükülmüş vaziyette.

Bir kurye ortalama olarak günlük 35 sipariş götürüp 150 Km civarı yol katetmekde ve yaptığı yol sonucu minimum yakıtımız 5 Litredir bu da günümüz şartlarında 170TL gibi rakama karşılık gelmekte, yılda 2 kez değiştirmek zorunda olduğumuz orta kalite işe uygunluğu tartışlacak olan lastiklerin çifti 1750 TL, yaptığımız kilometre de ayda 3 kez değiştirilmesi gereken yağ 200 TL’den aylık maliyeti 600 TL, işimizde bizi hayatta tutan kasklar 2500 TL ve bir kere düşünce kask kullanılmaz hale geliyor yenisini almak zorunda kalıyoruz, koruyucu mont pantolon eldiven gibi ekipmanların güncel fiyatları 4000TL.

Aylık maliyetlerimiz bu kadar fazlayken motorumuz 2 yıl sonra hurda halinde geldikten sonra nasıl yerine tekrar motosiklet alıp bu işin devamını sağlayalım.

Bir takım işletmelerin mobinglerine, hız baskılarına ve herşeyden önemlisi trafikte bizleri ölümle burun buruna getirircesine muamele yapan araç sürücülerine karşı vatandaşlarımıza hizmeti kesmedik bir şekilde halkımıza karşı olan görevimizi yerine getirmeye çalıştık.

İşinde mesaiye kalan ablalarımızın abilerimizin evlatlarına yemek götürdük, evlerde ki hastalarımıza ilaç götürdük, bu ülkenin geleceği olan küçük kardeşlerimize süt götürdük oyuncak götürdük, pandemi oldu insanlar dışarıya çıkmaya korkarken biz tüm riskleri göz önüne alarak kapı kapı sipariş teslim ettik, deprem oldu motosikletlerimizi çekiciyi bindirdik deprem bölgesine giderek erzak ulaşmayan bölgelere erzak taşıdık devletimizin ve milletimizin yanında olduk. Biz hayatın her parçasında her koşulunda bu kadar mücadele verirken neden bunlar bize hak görülüyor ?

Buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum sektörümüzde bulunan işleyişte halimiz içler acısı, bize çağrı da bulunulduğu takdirde her türlü görüşmeye de açığız artık birileri sesimizi duysun biz topluma hizmet etmek için yollar da can veriyoruz evlerimize acı haberler gidiyor. Bizim isteğimiz emeğimizin karşılığını alıp hayatta kalabilmek başka hiç bir gayemiz yoktur.”