Esnaf Kuryelerin Sorunları Bakanlıklarla ve Firmalarla Paylaşıldı

259


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 27 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen “Moto Kurye Faaliyetlerine İlişkin Çalıştay” hakkında Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler ve Kuryeler Esnaf Odası Başkanı Ramazan Akpınar, Kurye Haber’e açıklamalarda bulundu.
“Ulaştırma Bakanlığı ve TOBB Genel Sekreterliği öncülüğünde tüm devlet kurumları ve ilgili bakanlıkların üst düzey yetkilileri ile tüm e-ticaret firmalarının üst düzey yetkililerinin, Destekleyici Hizmet Verenler ve Kuryeler Esnaf Odası ve Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu’nun katılımı ile esnaf kuryelerle alakalı kapsamlı bir çalıştay gerçekleştirdik” diyen Akpınar kuryelerin sorunlarını tüm muhataplarına birebir anlatma imkanı bulduklarını ifade etti.
“Bizler yıllarca SSK lı çalışırken Pandemi döneminde E Ticaretin Artması Büyük küresel Para Sermayelerinin sistemi sorumluklarını ve giderlerini tamamen kendi üzerinden atarak bizim üzerimize yıkarak bizleri Esnaf kurye yaparak çalıştırma zorunluluğu getirdiler. Bizlerde vergi mükellefi olarak esnaf sistemi ile 12 ile 16 saat arası çalışıyor birçok gider ve vergi yükü altında hiçbir sosyal hakkımız olmadan eziliyoruz. Aslında kurye işçidir emekçidir. Bizleri patron kurye olacaksınız diye kandırarak daha çok sömürüyorlar. Devletin 29 yaş altı vergi mükelleflerine verdikleri teşvikleri 1 yıl bağkur dan muaf 3 yıldır belli bir rakam sınırda gelir vergisinden muaf hakların sanki bu küresel firmalar vermiş gibi lanse ettiler. 16 yaş 29 yaş arsı gençleri bu şekilde daha çok kazanç vaadleri ile ikna ettiler. Üzerine pandeminin gelmesi ve işsizlik sayısın artması sebebiyle bir çok insan kuryelik yapmak zorunda kalınca onlarında işine geldi. Ve önünü kesemeyince bizde taksici dolmuşçu servisçi kamyoncu esnafı gibi kendi esnaf odamızı kurmaya karar verdik. 2 yıl boyunca odanın kuruluşu için devletimizin tüm kurumları ile görüştük. Sabır ettik mücadele ettik ve sonunda 1 ay önce resmi olarak ticaret bakanlığının onayı ile odamız kuruldu.” diyen Akpınar “Moto Kurye Faaliyetlerine İlişkin Çalıştay”da dile getirdikleri talepleri de şu şekilde sıraladı;
“1. Sıfır ticari Araç alımlarında bizde Mesleğimizi icra ettiğimiz araçlarımızın (Motosiklet ve hafif ticari) ÖTV’den muaf olmasını istiyoruz:

 1. Şehir içi yolcu ve yük taşımacılığı yapan Esnaflar ve Pazarcılar Esnafı gibi bizde basit usul vergiye geçmek istiyoruz:
 2. Bizde kalıcı Meslek hastalıklarımızın çok fazla olduğu için Sürekli Soğuk hava şartlarında kar yağmur sel demeden sürekli Rüzgâra maruz kaldığımız için (göğüs hastalıkları, zatürre, migren, sinüzit, romatizma, yüz felci) en ufak kazalarımız da Kaporta biz olduğumuz için kalıcı sakatlıklar felç ve uzuv kayıpları gibi sıkıntılarımız olduğun için şu an Az tehlikeli sınıftayız.Tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa alınmak istiyoruz. 4. Koruyucu Motosiklet ekipmanlarımız bizim iş güvenlik ve zorunlu elbiselerimiz olduğu için bizde diğer İş güvenlik elbiseleri gibi %1 KDV ayrıca bizim koruyucu kask mont pantolon ve Botlarımızın birçoğu yurt dışından geldiği için ÖTV’den dolayı çok pahalı alamıyoruz kalitesiz ucuz ürünler almak zorunda kaldığımız için ithal koruyucu iş elbiseleri için de ÖTV muafiyeti talep ediyoruz:
 3. Mesleki yeterlilik kurumundan Mesleki yeterlilik ve ulusal yeterlilik standartlarımız onaylı belgeleri almaya başladık. Fakat kanuni zorunluluk olmadığı için bir hükmü yok valelerde servis şoförlerinde MYK belgesi zorunlu olduğu gibi Motosikletli kuryelerde de MYK belgesi zorunluluğu getirilmesini istiyoruz:
 4. Karayolu Yük Taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ve servis Taşımacılığı gibi birçok mesleğin Yönetmeliği olduğu gibi kuryeler Yönetmeliği de çıkarılmasını talep ediyoruz.
 5. belediyeler ile iş birliği yaparak Motosikletli kuryeler için Yol kenarlarında Cep’ler açılarak Dinleme alanları yapılacağını Projenin Gerek Bakanlığımız gerek Büyükşehir ve İlçe belediyelerimizin yaparak Tüm Türkiye’de oluşmasını talep ediyoruz.
  Çünkü Esnaf kuryeler Günün 12 ile 18 saat arası çalıştığı için oturacak dinlenecek bir alanımız maalesef yok:
  8.Çalıştığımız Firmaların hepsinin Zorunlu olarak özel sağlık sigortalarımızı ücretsiz olarak yapmalarını sağlamanız talep ediyoruz. (Bazı firmalar yapıyor)
 6. Çalıştığımız Firmaların Reklam logolarının olduğu İş kıyafetlerimizi, ekipmanlarımızın ve Taşıma kutularımızı Para ile ücretli olarak bize satıyor bedava da reklamlarını yaptırıyorlar. Firmaların bu reklamlı ekipmanlarının para ile değil ücretsiz vermelerini talep ediyoruz:
  10.Esnaf Odamızın ismi Ticaret bakanlığı Tarafından ’’Esnaf ve Sanatkarlar ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulu 3 nolu kararında meslek kodumuz olmadığı için: J 16 ‘’ YÜK TAŞIMACILIĞINI DESTEKLEYİCİ HİZMET VEREN ESNAF ODASI’’ Olarak Kurulum İzni Verildi. Biz kuryeler meslek Nace kodları 53.20.08 53.20.09 53.20.10 kurye faaliyetleri olarak ’’Esnaf ve Sanatkarlar ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulu tarafından karar alınarak. Odamızın İsmin ‘’ANKARA KURYELER ESNAF ODASI ‘’ Olarak değiştirilerek İhtisas odası olmak istiyoruz:
 7. 5362 Sayılı esnaf sanatkarlar kanun 68. Maddesine göre her vergi mükelefinin 30 gün içerinde esnaf sicil kaydın yapılması zorunludur maddesi olmasına rağmen;
  İş sözleşmesi Yaptıkları Esnaf kuryelerin Esnaf sicile kayıtlarının yapmalarını istemedikleri gibi bazı firmalarda engelleyerek. Hem kayıt dışı çaışmaya sevk ediyor hemde kamuyu zarar uğratıyorlar..Bu firmaların uyarılarak bahse konu olan kanun maddesi gereği İş sözleşmesi yaptıkları mevcut esnaf kuryelerin ve yeni işe alacakları esnaf kuryelerinde Esnaf sicile kayıt olmalarını bildirmelerini ve oda kayıt belgelerini isteyerek hem kayıt dışı çalışmanın hemde kamu zararının engellenmesini talep ediyoruz:
 8. türkiye de bulunan bir çok Esnaf Kefalet Kredi kooperatifleri Bizlerinde Esnaf olmamıza Rağmen kredi vermiyorlar. Verenlerde mevcut Şartları zorlaştırıyorlar veya kredi miktarları düşük veriyorlar. Bu konu hakkında kuryeler içinde bir kredi kooperatifinden özel olarak yeterli limitlerde ve mevcut şartlarda krediler verilmesini talep ediyoruz.”