ARTIK ÖLMEK İSTEMİYORUZ!

176

Türkiye’nin birçok ilinden 24 moto kurye derneği ortak bildiriyle “Artık ölmek istemiyoruz” dedi. İstanbul Kuryeler Federasyonu Başkanları ve federasyon avukatları İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanarak basın açıklaması düzenledi.

Açıklamayı federasyon abukalarından Alperen Karatepe okudu;

ARTIK ÖLMEK İSTEMİYORUZ!!!!!!

TBMM ve CUMHURBAŞKANLIĞINA ÇAĞRI

30 Kasım Perşembe günü meydana gelen trafik kazasında Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete, Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun kullandığı otomobilin arkadan çarpması sonucu YunusEmre Göçer vefat etmiştir. Bu vicdanlara sığmayan kaza tüm kurye camiasını derinden etkilemiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma ve açılan dava sonucu sanık hakkında neticeten 27.300 TL adli para cezası ve ehliyetine 6 ay süre ile el konulması kararı verilmiştir.

Kazadan sonra birçok kurye arkadaşımız mesleğini bırakmak istemiş, yaptıkları işi bir gün sonra tekrar yapamayacakları korkusuna kapılmıştır. Vicdanları derinden yaralayan bu kaza sözün bittiği nokta olmuştur.

TÜİK ve EGM resmi verilerine göre Türkiye genelinde meydana gelen kazalarda 2023 yılında 2984 kişi vefat etmiştir. Ayrıca Kurye Hakları Derneği tarafından 2022 yılında en az 58 ve 2023 yılında ise 68 motosikletli kuryenin hayatını kaybettiği raporlandırılmıştır. Başka bir açıdan bakıldığında motosikletli kuryeler, trafikte en çok vefat eden meslek mensupları haline gelmiştir.

Bizler hukuki çerçevede sosyal ve özlük haklarımız konusunda sıklıkla dile getirdiğimiz eksikliklerle mücadele etmeye devam etmekteyiz ancak bizler için en önemli mücadele konusu; EN AZINDAN KURYE KARDEŞLERİMİZİN HAYATINI KAYBETMESİ DURUMUNDA ADALETİN TECELLİ ETMESİDİR.

Mevzuata baktığımızda; Türk Ceza Kanunu madde 85: “(1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’’ hükmü gereği bir kişinin trafik kazasında vefat etmesi ve failin basit taksir halinde alacağı cezasının alt ve üst sınırları belirlenmiştir. Ayrıca Takdiri İndirim Nedenleri TCK madde 62/1 ‘’Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis; müebbet hapis cezası yerine, yirmibeş yıl hapis cezası verilir. Diğer cezaların altıda birine kadarı indirilir.’’ hükmü uygulanıp sanığın yararına olacak şekilde kararlara sebep olmaktadır. Ayrıca mevzuattaki düzenlemeden dolayı başta motosikletli kuryelerin ölüm sebebi olan trafik kazaları da bilinçsiz taksir kavramı adı altında değerlendirilmektedir. Yargılama neticesinde verilen cezalar ise adli para cezasına çevrilmektedir.

SÖZ KONUSU BU DÜZENLEMELERİN BİZ MOTOSİKLET KULLANICILARIN ÖLMESİ veya YARALANMASI DURUMDA SANIĞIN ADLİ PARA CEZASI DIŞINDA HİÇBİR CEZAYA TABİ TUTULMAMASINA SEBEP OLMAKTADIR. ÜLKEMİZ DE BİR İNSANIN TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜRÜLMESİNİN “SADECE PARA CEZASI VERİLİYOR” ALGISININ OLUŞMASI BİZ MOTOSİKLETLİ KURYELERİ FAZLASIYLA ENDİŞELENDİRMEKTEDİR.

MOTOSİKLETLİ KURYELİK MESLEĞİNE GÖNÜL VERMİŞ FEDERASYONLAR VE DERNEKLER OLARAK BAŞTA YASAMA ORGANI TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE VE YÜRÜTME ERKİ CUMHURBAŞKANLIĞINA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ. ANAYASAMIZDA, DEVLETİN TEMEL AMAÇ VE GÖREVİ; KİŞİLERİN VE TOPLUMUN REFAH, HUZUR VE MUTLULUĞUNU SAĞLAMAK OLARAK TANIMLANMIŞTIR. TÜRK CEZA KANUNU’NDA BULUNAN BU DÜZENLEMELERİN ANAYASAMIZIN RUHUNA AYKIRI OLDUĞU KANAATİNDEYİZ. BİZLER TEKRAR BÖYLE KAZALARDA BİR BİR ÖLMEMEK ADINA TAKSİRLE ÖLÜME NEDEN OLMA SUÇUNUN CEZAİ YAPTIRIMININ AĞIRLAŞTIRILMASINI, BU CEZANIN DA ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLMEMESİNİ TALEP EDİYORUZ. MAHKEMELERDE ÇIKACAK KARARLARIN BİR NEBZE DE OLSA VİCDANLARI RAHATLATMASINI, TRAFİKTE SÜRÜCÜLERİN DAHA DİKKATLİ OLMASINI SAĞLAYACAK CEZAİ MÜEYYİDELERİN GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ. Saygılarımızla.