Kurye Ölümünde İşveren Asli Kusurlu

128

Geçtiğimiz yıl 2 Mart’ta İstanbul Ataşehir Dudullu / Erenköy gümrük kapısında gidon hakimiyetini kaybedip orta refuje  çarpan moto kurye İbrahim Bölükbaşı hayatını kaybetmişti.

40 yaşındaki Bölükbaşı Küçükbakkalköy’de bir restoranda kuryelik yapıyordu.

Bölükbaşı’nın ailesinin açtığı davada soruşturma  sonucunda kazada kırılan kaskın yeterli olmadığı ve teçhizatı sağlayan işverenin asli kusurlu olduğu tespit edildi. İşveren hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, kazanın oluş şekli anlatıldı. İbrahim Bölükbaşı’nın hayatını kaybettiği kazada kaskın kırılarak gerekli koruyuculuğu sağlayamadığı belirtildi.

Restoran yetkilisi olan Korhan Köserecep savunmasında kuryeye kask ve mont dahil gerekli teçhizatın tam olarak sağlandığı belirterek suçlamayı kabul etmedi. İddianamede yer alan Bilirkişi raporuna göre ise motosikletin bakımlarının tam olarak yapıldığı belirtilirken, kaza esnasında kırılan kaskın CE normlarına (asgari güvenlik koşulları) uygun olmadığı ifade edildi.

İbrahim Bölükbaşı’nın eşi Tuba Bölükbaşı’nın avukatı Iyaz Çimen, “Bizim dosyamıza konu olayda, müvekkilim motokurye bu işi yaparken bir motorcunun neye ihtiyacı olur? Kask, dizlik, mont ve koruyucu ekipmana ihtiyacı olur. Motosiklette kaporta insanın kendisidir. Dolayısıyla bunu koruyabilmek için bu ekipmanların olması gerekir ama bizim olayımızda işveren sadece ‘kullansa iyi olur’ gibi bir tavsiye ile kaskı kendisinin almasını söylüyor. Nihayetinde müvekkilin aldığı kask güvenlik seviyesi çok düşük bir kask. Yaklaşık 30-40 kilometre hızla gerçekleşen bir kaza neticesinde başından almış olduğu darbe kaynaklı müvekkil vefat etti. Ucuz kask bize çok pahalıya mal oldu” diye açıklamalarda bulundu.

İbrahim Bölükbaşı davasındaki işverenin asli kusurlu olmasının tespit edilmesi önemli bir gelişme olurken, asli kusurlulara verilen cezaların yetersizliği bir kez daha gözler önüne serildi.