Samet Özgül Davası’nda Cezalar Tekrarlandı 

114

Ankara’da 5 Kasım 2022 günü trafikte seyir halindeyken, kırmızı ışıkta geçtikleri için uyardığı 3 kişi tarafından boğazından bıçaklanarak öldürülen Samet Özgül’ün İstinaf Mahkemesi’nde bozulan davasının duruşması bugün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti önceki kararında ısrar ederek Halil İbrahim Demirci’ye kasten adam öldürmeden (indirimsiz) müebbet hapis, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz’e kasten adam öldürmeye yardım ve iştirakten 12 yıl hapis cezasına hükümetti. Samet Özgül’ün ailesi kararı “adalet” sözleri ve alkışlarla karşıladı.

Adliye önünde yapılan açıklamada Samet Özgül’ün avukatı İbrahim Kapusuz mahkemenin kararını açıklarken, Samet’in kardeşi Berna Özgül;”Adalet yine yerini buldu. Adalet tam olarak yerini bulana kadar aile olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Elbette bu cezalar içimize su serpmeyecek ancak başka Sametler ölmeyecek. Bizim bütün mücadelemiz başka Sametlerin ölmemesi içindir.” derken dava sürecinde destek olan herkese teşekkür etti.

Davayı Turizm, Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası Başkanı Kubilay Çelik, Kurye Hakları Derneği Başkanı Mesut Çeki, Batıkent Halkevi üyeleri, TKP yetkilileri, Ankara CHP Milletvekili Okan Konuralp, 24 Ağustos 2023’te Batıkent’te bir trafik magandası tarafından öldürülen ressam Hürcan Bulur’un ailesi ve Samet’in kurye arkadaşları da davayı takip etti.

Hatırlanacağı gibi 27 Eylül 2023 tarihinde karara bağlanan Samet Özgül

davasında, Halil İbrahim Demirci’ye kasten adam öldürmeden (indirimsiz) müebbet hapisine, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz’e kasten adam öldürmeye yardım ve iştirakten 12 yıl hapis cezası verilmişti.

Ancak, Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından yapılan istinaf incelemesinde karar bozulmuştu. Kasten adam öldürmeye yardım ve iştirakten 12 yıl ceza alan Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz’ü serbest bırakılmıştı. İstinaf dairesi, mahkeme kararının yeterli şekilde gerekçelendirilmediğini belirterek dosyanın ilk derece mahkemesine geri göndermişti.