19 Mayıs’ta Kuryeler Ve Motosiklet Sürücüleri Cezasızlığa Tepki Gösterdi

202

İstanbul Kadıköy’de “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” için Türkiye Motosiklet Platformu’nun çağrısı ile toplanan motosiklet sürücüleri ve moto kuryeler geleneksel 19 Mayıs Konvoyu oluşturmadan önce bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Türkiye Motosiklet Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Fatih Özsoy “Cezaların en üst kademeden verilmesini istiyoruz, pişmanlık bir kaçış yolu olmasın” dedi.

Türkiye Motosiklet Platformu ve İstanbul Kuryeler Federasyonu üyesi dernekler ve motosikletliler konvoy öncesinde, Balıkesir’de vahşice öldürülen üniversite öğrencisi moto kurye Ata Emre Akman, Ankara’da boğazından bıçaklanarak öldürülen moto kurye Samet Özgül ve İzmir’de üşümesin diye taksisine aldığı yolcu tarafından öldürülen taksici Oğuz Erge’yi andı.

Zafer Fatih Özsoy, cezaların caydırıcı olması için yasal düzenlemelerin önemine dikkat çekerek; ” Hepimizin bildiği gibi Balıkesir’de bir kurye kardeşimiz Ata Emre Akman, hunharca katledildi. Hem de tescillenmiş ama cezası verilmemiş bir suç makinesi tarafından. Öğretim üyesi bir annenin ve emekli bir albayın oğlu olan iyi yetiştirilmiş evlatları, ekmeğinin peşindeyken katledildi. İşte bizim tepkimiz buna. Zamanında cezalar layıkıyla verilmiş olsaydı, bu suç makinesi hapiste olsaydı bu dram yaşanmayacaktı.” açıklamasında bulundu.

İstanbul Kuryeler Federasyonu eş başkanı Murat Tomris, moto kuryelik mesleğinin “Çok Tehlikeli Meslekler Sınıfı”na alınması gerektiğine dikkat çekerek, ” Neydi arkadaşlar bu kardeşlerimizin öldürülme sebebi? Bu kardeşlerimizin derdi evlerine ekmek götürmek, okul harçlıklarını çıkarmak. Belki bir yuva kurmak. Bizler bu kardeşlerimizi bizden alan canilerin en ağır cezayı almalarını, Günyüzü görmemelerini istiyoruz. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Bizleri hafife almayın, çoğunluğumuzun farkına varın ve bizlere sahip çıkın. Altı üstü bir moto kurye, motorcu deyip geçmeyin. Moto kuryelik mesleğinin tehlikeli meslekler sınıfına alınmasını istiyoruz.

Yasaların, ceza sisteminin düzenlenmesini istiyoruz. En büyük eksiğimiz olarak gördüğümüz denetimlerin en üst seviyeye çıkarılmasını istiyoruz. Ölmek ve öldürülmek istemiyoruz. Herkese çok teşekkür ederiz.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra binlerce motosikletli konvoy oluşturdu. Bazı kuryelerin motosikletleri ne Ata Emre Akman’nın fotoğraflarını astığı görüldü.

VİDEO: NOW TV

 

https://youtu.be/NJhPPnlChr8?si=C7URLWTRuhNdNM8r