Güney Kore’de Kuryelerden Ücret İndirimine Tepki

447

KPTU Riders Birliği’nden Büyük Protesto:

Alman merkezli Delivery Hero’nun Güney Kore’nin en popüler çevrimiçi yemek siparişi ve dağıtım platformu olan Baemin, 24 Mayıs Cuma akşamı, Kore Kamu Taşımacılığı İşçileri Sendikası (KPTU) Riders Birliği’nin 200 üyesi tarafından protesto edildi. Protesto, başkent Seul’de bulunan Baemin’in merkez binası önünde gerçekleşti. Eylem, Baemin’in kuryelerin temel ücret oranlarını tek taraflı olarak düşürmesi, kuryeleri tehlikeli koşullarda çalışmaya zorlaması ve ücretsiz çalıştırmasına tepki olarak düzenlendi.

Baemin merkez binası önünde geniş güvenlik önlemleri alındı ve şirket yetkilileri sendika ile görüşmeyi reddetti. Bu durum, kısa bir oturma eylemi ve ardından yürüyüşle sonuçlandı. Miting, katılımcılarla yapılan ve YouTube üzerinden canlı yayınlanan bir tartışma ile sona erdi.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) da bu protestoya bir dayanışma mesajı ile destek verdi. KPTU Riders Birliği, Baemin ve ana şirketi Delivery Hero’nun kuryelere yönelik suistimallerine karşı hak mücadelesini sürdüreceğini belirtti.