Ata Emre Akman Davası Sonrası Aile ve Avukatlardan Açıklama

433

Balıkesir Adliyesi’nde sabah erken saatlerde başlayan Ata Emre Akman davasının ilk duruşması sona erdi. Ata Emre Akman’ın annesi ve avukatlar adliye önünde dava sürecini değerlendirdi. 

Tutukluluk halinin devamına hükmedildi. Duruşma 12 Temmuz’a ertelendi. Savcı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Katil zanlısı Erdoğan Ö. ve babası Orhan Ö’nün haksız tahrik indiriminden yararlanmamalarını talep etti. Erdoğan Ö. için ağırlaştırılmış talebinde bulundu. Çocuk 18 yaşından küçük olduğu için mevcut kanunlarımızdan dolayı otomatik indirim uygulanıyor. Suça sürüklenen çocuğun en üst sınırdan alacağı ceza 24 yıl.

Akman, mütalaanın açıklandığı duruşmanın ardından adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 saati geçen duruşma boyunca adeta sabah programı izlediğini, oğlunun uzun süre adının dahi geçmediğine dikkat çekti.

Akman, şöyle devam etti: “Sadece Ata için demiyorum. Buradaki bütün çocuklar, gördüğümüz görmediğimiz, tanıdığımız tanımadığımız. Bıçağın mutfak dışında kullanıldığını burada gördük. Mutfağın dışında bıçağın ölüm aleti olarak kullanıldığını… Buna bir ‘dur’ dememiz gerekiyor.”

Akman, bu tür olaylara ilişkin yargılamalarda yürürlükteki infaz yasalarının değiştirilmesi talebinde bulundu.
Av. Özden Başak da insani açıdan mutsuz olduklarını ancak hukuki bakımdan değerlendirdiklerinde mahkemenin yargılamayı hızlı şekilde yürüttüğünü gördüklerini dile getirdi.
Savcılığın mütalaada cezaları istenebilecek en üst sınırdan talep ettiğini dile getiren Başak, “Bu anlamda içimizde biraz da olsa bir soğukluk oldu. Ne haksız tahrik indirimi ne de 62’nci madde kapsamında öngörülen takdir indirimi uygulanmaksızın en üst hadden cezalandırılmasıyla alakalı talepte bulunuldu.” diye konuştu.

Erenci, “Savcılık makamı, babanın azmettirdiği yönünde, katilin de canavarca his sevki ile öldürmesi sebebiyle cezalandırılmasını ve alt sınırdan da uzaklaşılması gerektiğini söyledi.” dedi.