Çalışırken Ölmek İstemiyoruz

572

İzmir Kurye Dayanışması’nın çağrısı ile bir araya gelen moto kuryeler çalışırken öldürülen Ata Emre Akman, Samet Özgül, Tevfik Arayıcı ve Muhammet Çetinkaya için ‘adalet istiyoruz” sürüşü gerçekleştirdi.  Öldürülen arkadaşlarının fotoğraflarını taşıyan kuryeler, “Ata Emre Akman için Adalet, Samet Özgül İçin Adalet, Tevfik Arayıcı İçin Adalet, Muhammet Çetinkaya İçin Adalet, Artık Yeter; Çalışırken Ölmek İstemiyoruz” sloganları attı.

Fahrettin Altay Meydanı’nda toplanan kuryeler polis ekiplerinin eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na sürüş gerçekleştirdi. Açıklamaya Karabük’te çalışırken öldürülen ve asli kusurlu Serhat Furkan Yılmaz’ın 6 ay sonra tahliye edilmesi kamuoyunda tepki ile karşılanan moto kurye Tevfik Arayıcı’nın annesi Bahar Arayıcı’da katıldı.

Oğlunun fotoğrafını elinden anne Arayıcı, “Oğluma alkollü sürücü çarpıp öldürüyor. Ceza alması gerekirken serbest bırakılıyor. Oğlum ve bütün kuryeler için adalet istiyoruz. Evlatlarımızı sokakta bulmadık.” diye konuştu.

Kuryeler adına yapılan konuşmada; “ Samet Özgül, Yunus Emre Göçer ve Tevfik Arayıcı’da sağlanamayan adaleti aramak için buradayız. Adalet Sağlanamadığı için Ata Emre’yi kaybettik. Yarın hem Ata Emre’nin hem de Samet Özgül’ün davaları var. Sesimiz duyulsun ve adalet sağlansın istiyoruz.” denildi.

Trafikte her gün ölümle burun buruna olduklarını belirten başka bir moto kurye “Bizler kuryeyiz. Bu hayatı sizlerin hayatını kolaylaştırmak için çalışanlarız. Trafikte kendini bilmeyenler tarafından öldürülmek istemiyoruz. Hayatımızın çocuklarımızın ve ailemizin geleceğinin elimizden alınmasını istemiyoruz. Kuryeler olarak bizde bu hayatta varız, bu hayatın içindeyiz. Bizlerde sizler gibi yaşamayı hak ediyoruz” dedi.

Açıklamada söz alan kuryelerden biri de;” Geleceğimizin, çocuklarımızla geçireceğimiz birkaç günün hunharca elimizden alınmasını istemiyoruz. Kuryeler olarak biz de bu hayatta varız. Biz de bu hayatın içindeyiz ve bizler de sizlerin içinden geliyoruz. Bizler de sizler gibi yaşamayı kabul ediyoruz. Hiçbir insan 25 bıçak darbesiyle ya da son sürat gelen bir arabanın çarpması ile öldürülmeyi hak edecek bir tür değildir. Hiçbir insan ölümü hak etmiyor. Bizim adalet arayışımız mahkeme süresince değil failler cezalarını alıp hükümleri kesinleşene kadardır. Hiçbir zaman hiçbir kurye yalnız değildir.” İfadelerini kullandı.