Moto Kuryeler Necati Yasin Batır İçin Denizli’de Toplandı

1045

16 Ocak 2022’de alkollü ve makas atarak araç kullanan şoför Mehmet Kılıç’ın otomobili ile çarpması sonucu hayatını kaybeden Necati Yasin Batır’ın davası öncesi moto kuryeler açıklama yaptı. “Yasin ailesine, arkadaşlarına, doğaya ve topluma karşı saygılı bir gençti. Yaşıtlarının aksine herkesin tatil gününde gezmek, dolaşmak, eğlenmek yerine kuryelik yaparken, alınteri ile parasını kazanırken; kendini bilmez, alkol almış, karşına çıkacak kişiyi biçecek şekilde araç kullanan trafik canavarı tarafından öldürülmüştür. Trafiği motosiklet, bisiklet, dolmuş, tır, yaya hep birlikte paylaşıyoruz. Alkol alarak trafiğe çıkmak eline silah alıp birini öldürmekten farksızdır. Bu kabul edilebilir ya da açıklaması olan bir durum değildir.

Gün #NecatiYasinBatır için hesap sorma günüdür. Bizler artık giden bir motosikletçi arkasından üzülmek istemiyoruz. Acımız hiç dinmeyecek. En azından böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için Necati Yasin Batır davası etrafında kenetleniyor ve herkesin bu davada taraf olmasını, bir kaç dakika durup düşünmesini bekliyoruz. Söyleyeceğimiz hiçbir sözün Yasin kardeşimizi bizlere geri getirmeyeceğini bilsek de bu acı olayın bir milat olmasını istiyoruz.

Umuyoruz ki, bu son olsun.

Umuyoruz ki, Yasin’i ailesinden, dostlarından, bizlerden ve hayattan koparan şahıs en ağır cezaları alır.

Umuyoruz ki, artık evlerinizde siparişlerinizi beklerken biraz düşünürsünüz. Umuyoruz ki, trafikte aracınızla giderken motosikletli kuryelere ve motosikletçilere daha saygılı gözlerle bakarsınız; umuyoruz ki kuryeler sayesinde para kazanan şirketler kuryelere siparişler geç kaldığı için baskı uygulamaktan vazgeçer; umuyoruz ki “20 dakikada kapında” diye kampanyalar düzenleme; umuyoruz ki alkol ve uyuşturucu etkisindeki kişiler trafiğe çıkmaz; umuyoruz ki bir daha bu şekilde toplanmak zorunda kalmayız.”