1 Haftada 6 Kurye Yaşamını Yitirdi

806

1 hafta içerisinde 6 kurye yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren kuryeler Metin Sarıyer, Abdülmecit Alan, Buğra Barış Kürt, Begenc Tarhanov, Ali Ataç ve Enes Aygüneş.

Neredeyse hergün bir arkadaşımızı kaza sonucu kaybediyoruz. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan siparişlere yetişmek zorunda bırakılmak, hız baskısı ve uzun çalışma saatleri, moto kuryeliğin ” Tehlikeli Meslekler Statüsü” alınmamasından kaynaklı “Mesleki Yeterlilik Belgesi”nin zorunlu olmaması ve gençlerin hiç bir eğitim almadan moto kuryeliğe başlaması ve ekipman eksikliği kuryelerin yaşamlarına mal oluyor.

Firmaların “hızlı, acil, uçarak kapında!” reklamları, puan sistemi ve mobbing ile birleşince kuryeler üzerinde oluşan basınç trafikte stres, dikkatsizlik ve sonuç olarak kazaya dönüşüyor.

Yaşamını yitiren kuryelerin ailelerinin, sevenlerinin ve moto kurye camiasının başı sağolsun.

Metin Sarıyer – Abdulmecid Alğan;
16 Ağustos günü İstanbul Kavacık mevkii Tem Otoyolu’nda gece saatlerinde gerçekleşen kazada yaşamını yitirdirdiler.

“Yemeksepeti Sultangazi deposunda çalışan Abdulmecit Alğan ile Metin Sarıyer gece saat 00:30’da mesailerini tamamladıktan sonra, bugün sabaha karşı saat 03:00 sularında, TEM Otoyolu Kavacık istikametinde motosiklet ile ilerlerken, bir aracın arkadan çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Otomobil sürücüsünün kaza sonrası kaçtığını belirtildi.”

Buğra Barış Kurt :
15 Ağustos günü Kocaeli Darıca Bağlarbaşı Mahallesi İstasyon Caddesi üzerinde seyir halindeki moto kurye aydınlatma direğine çarptı. Çarpmanın etkisiyle başını asfalta çarpan 18 yaşındaki moto kurye Buğra Barış Kurt ağır yaralandı. Ambulans ile Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Buğra Barış Kurt, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Begenc Tarhanov:
14 Temmuz günü Çeşme Dalyan yolunda Begenc Tarhanov’un(48) yönetimindeki motosiklet vidanjörün yanından geçerken devrilerek sürüklendi. Olay yerinde hayatını kaybeden Türkmenistan uyruklu Tarhanov’un kuryelik yaptığı öğrenildi.

Ali Ataç:
İstanbul Küçükçekmece’de kuryelik yapan moto kurye Ali Ataç 10 Ağustos akşamı iş çıkışı eve giderken bir otomobil ile çarpıştı. Feci kazada can veren 21 yaşındaki kurye Batman Kozluk nüfusuna kayıtlıydı. Ç

Enes Aygüneş:
Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde geçtiğimiz cumartesi yaşanan bir kazada 19 yaşındaki Enes Aygüneş ağır yaralanmıştı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Aygüneş yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 9 Ağustos’da hayatını kaybetti. Aygüneş’in kuryeliğe başladığı ilk gün kamyonet ve minibüsün de karıştığı bir kaza yaptığı öğrenildi.