PTT İşçileri Sefalet Sözleşmesine Karşı İş Bıraktı

358

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) bünyesinde taşeron olarak çalışan işçiler sefalet sözleşmesine karşı birçok ilde iş bıraktı.

1) PTT işçilerinin önceki sözleşme dönemlerinde ücretleri bulundukları ile ve yapılan işe göre değişirken asgari ücret + yüzde 30, 35 ve 40 oranındaydı ancak dayatılan yeni sözleşme ile bu ücretler asgari ücret + yüzde 10, 15 ve 20’ye düşürüldü.

2) Ücretlerin düşürülmesinin yol ve yemek (net 904 TL) ile dengeleneceği söyleniyor ancak bu yeni maaş düzenlemesi ile bayram, hastalık, yıllık izin gibi günlerde alınan ücretlerin düşmesine sebep olacak.
3) Sosyal haklar sigorta ödemesine yansımadığı için emeklilik günleri ve sigorta primleri düşük yatacak, taşeron işçilerin hak kayıpları bir kez daha burada görülecek.

Zam beklerken daha önceki sözleşmelerde yer alan haklarının da ellerinden alındığını kaydeden işçiler; İstanbul, Kocaeli, Bursa, Elazığ, Dersim ve Batman’ın da aralarında olduğu birçok kentte iş bıraktı.

Konuya ilişkin PTT-Sen Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada da “Talebimiz çok açıktır, eski sözleşmelerimizin yeniden düzenlenip önümüze koyulmasını 14 bin taşeron işçi için istiyoruz. Talebimiz gerçekleşene kadar dağıtım merkezlerimizde bekliyoruz. Çocuklarımızın, bizlerin geleceği için kurumun tüm yükünü sırtlanmış biz taşeron işçilerin bu talebinin dikkate alınacağını umuyoruz. Bize destek olun, her gün evinize misafir olan taşeron işçiler hakkını alsın” ifadelerine yer verildi.