“Var Vaar Kurye” Çalışanına Mobbing, Tehdit, Hakaret 

987

Mobbing ve hak gaspına uğrayan Var Vaar Kurye çalışanı Serhat yaşadıklarını Kurye Haber ile paylaştı. Var Vaar Kurye firmasının anlaşmasının olduğu Tuzla Orhanlı’daki bir restoranda 31 Temmuz tarihinde esnaf kurye olarak çalışmaya başladı Serhat. Saatlik 50 TL ücretle 1,5 hafta çalıştıktan sonra ikametgahı olan Kocaeli Çayırova’ya yakın bir lokasyona alınacağını ve bir süre idare etmesi gerektiği sözü verilmişti. 

Serhat; “Kocaeli Çayırova’da ikamet ettiğim evime yakın olan lokasyona alınacağım söylendiği için idare ettiğim Asel Restoranda yoğunluktan kaynaklı yemek molası dahi yapamadığımızdan kaynaklı benzin alırken petrolde bisküvi ile bir şeyler atıştırıp karnımı doyuruyordum. Durum böyle iken birkaç defa Var Var yetkilileri tarafından aranıp uyarıldım. Petrolde durduğum oturup kola vs. içtiğim söylendi. Bende ihtiyacımı karşıladığımı marketten ihtiyaçlarımı aldığımı belirttim. Sonrasında evime yakın ikamete alındım. Pizza Lazza Restoranı’nda yaklaşık 1 hafta çalıştıktan sonra Var Var Kurye yetkilileri tarafından aranıp ofise çağrıldım. Ofise gittiğimde bana söylenen az paket attığım (diğer kuryelerle arada 1-2 tane oynuyor az dedikleri), yavaş olduğum söylendi. Bundan kaynaklı beni ikametimden 22 km uzak olan Pendik bölgesine verdi. Verdiği gün kurye olarak tek başıma çalıştım ve bölgeyi bilmediğimi söylememe rağmen idare etmemi istediler. Restoran sahibinin paketlerinin patladığı ve Var Vaar yetkililerinin restoran sahibinin telefonlarına çıkmadığını öğrendim.” 

Mobbingin yanında tehdit ve hakarete de uğradığını aktaran Serhat, restoran sahibine lokasyonu bilmediğini söylemiş ve bunun karşılığında sistemi kapatılmış. Ertesi gün ödeme alması gereken Serhat’a ödemesi de yapılmamış. Nedenini sorduğunda şerefsizlik, namussuzluk yaptığı söylenmiş. “Sürüneceksin, sürünmeye mahkumsun gibi hakaretler tehditlere maruz kaldım. Ayrıca konuşmalar duruyor olduğu gibi gel ödemeni ofisten al gibi tehditkâr şekilde konuştular. Bende bütün kurye gruplarına atacağımı belirttiğim halde, elinden geleni ardına koyma sen kimsin bizi tehdit ediyorsun gibi söylemlerde bulundular. Ve benzinlikte durduğum süreçte gizliden videomu çektiklerini zaten rahata alıştığımı belirterek, ‘ödemeni yapacaktık ama yapmıyoruz’ dediler.

Aradan 2 hafta geçtikten sonra tekrar mesaj attılar kestiğim faturaların onlarda olmadığını söylediler bende yolladım size zaten dedim. Tekrar atmamı belirttiler, tekrar ödememi istedim ısrarla önce faturaları istediler. Bende ödemem yapılmadığı sürece kaybettiğiniz faturaları atmayacağımı yazdığım halde hiç bir şekilde cevap vermediler. Ayrıca attıkları ses kayıtlarının hepsi bende mevcut mahkemeye vereceklerini tehditvari konuşmaları hepsi duruyor” dedi.