“Efsane Günler”e Kurye Yorumu

291

Dünya çapında Black Friday/Kara Cuma çılgınlığı sürüyor. Türkiye’de de başta Trendyol olmak üzere birçok çevrimiçi alışveriş şirketi reklam üstüne reklam yayınlıyor. Ve Kara Cuma geldi çattı. (Black Friday hakkında ayrıntılı bilgi için önceki yayınlanan yazımıza göz atabilirsiniz. https://kuryehaber.com/2022/11/efsane-cuma-nam-i-diger-black-friday/ )

Şaaşalı reklamlar ve indirimler ekranlardan yansıyanlar. Ekranlara yansımayan ise o ürünleri depolarda hazırlayan ve adreslere teslim etmeye çalışan işçiler… Şirketler Black Friday’da kârlarına kâr katarken işçiler depolarda ve yollarda 12 saatten fazla çalışmaya zorlandıklarını, hız baskısı ve tutanak tehditlerine maruz kaldıklarını,

ekstra çalışmalarının ve risk almalarının karşılanmadığını düşünüyor.

Dünya çapında Black Friday, Amazon şirketi şahsında onlarca ülkede #MakeAmazonPay/Amazona Ödet eylemleri ile işçiler haklarını arıyor.

Trendyol’un “Efsane Günler” başlıklı kampanya videosunun altına İnstagram’dan yorum yapan bir kuryenin söyledikleri de madalyonun bir başka yönüne dikkat çekiyor: “ Düşünsenize bir Trendyol Go kuryesisiniz. Bölgeniz Fatih-Zeytinburnu ama Esenler-GOP ve Eyüp’e gidiyorsunuz. Sonra bu uzak siparişlerden birisinde kaza yapıyorsunuz ve diğerinde ise motorunuz çalınıyor. 40.000 TL zarar ediyorsunuz. Sonra bir kızınız dünyaya geliyor. Hastaneye 15.000 TL veriyorsunuz. Sonra bu olanları aktarmak için fırtınada yağmurda Alibeyköy ofise gidiyorsunuz. Oradaki görevli pişkin pişkin sırıtıp siz bizim personelimiz değilsiniz diyor ve final olarak milletin ayda 38.000 TL ödeme aldığı koskoca ayda size 4.500 TL çıkıyor ve o 4.500 TL’nin de 2.500 TL’sini yatırmıyorlar. Trendyol Go’ya baskılı mont ve çanta parası adı altında kesiliyor. Sonra bunalıp intihar etmeyi düşünüyorsunuz, aklınıza yeni doğmuş kızınız geliyor…..! Ne kadar acı değil mi, iyi ki bu kurye siz değilsiniz. Ama maalesef bu kurye benim…Saygılar.”