İngiltere’de Dondurucu Soğukta Kuryeler Sokakta

735

Gig Economy Projesi* koordinatörü Ben Wray, Londra’dan, donma sıcaklıkları, kar ve buzun gıda dağıtım kuryeliğini daha da tehlikeli bir iş haline getirdiğini bildirdi. İngiltere’nin Londra kentinde sıcaklık sıfırın altını göstermesine rağmen kuryeler çalışmaya devam ediyor. Yoların buzlandığı ve soğuğun daha da artacağı belirtilen günlerde kuryeler ölümle burun buruna geliyor. Buna rağmen çalışmak zorunda kalan kuryeler yaşadıklarını anlatıyor.

Yedi yıldır Londra sokaklarında çalışan Shafi Hussain. Şimdi hem Deliveroo hem de Uber Eats için teslimat yapıyor. Gig Economy Project’e konuşan Shafi Hussain şunları dile getirdi; “Pazar gecesi dışarıdaydım, ilk başta sorun yoktu, sadece biraz kar yağıyordu ve sonra kar yoğun yağmaya başladı. Çünkü biliyorsun, gözlerine gelen karla uğraşmak zorundasın, arabalara daha da dikkat etmelisiniz. Son birkaç teslimat için bisikletimi bırakıp evlere kadar yürümek zorunda kaldım. En son kar yağdığında, birkaç kez kaydım, bu yüzden şimdi buz görürsem bisikletimden inip yürüyorum.

“ Shafi Hussain gün içinde başka bir işte çalışıyor, bu yüzden sadece akşamları sürüyor, bu koşullarda en tehlikeli zaman ama aynı zamanda en çok paranın kazanılabileceği zaman. Talebin daha yüksek olmasına rağmen böyle havalarda daha az kazandığını söylüyor.

Platformlar, binicileri dışarı çıkmaya teşvik etmek için finansal bir destek sağlıyor, ancak teslimatların yapılması daha uzun sürdüğü için para kaybettiğimizi düşündüğünüzde destek aslında o kadar da büyük değil. Ekonomik koşullar dünyanın her yerinde çalışanları zor koşullara rağmen sokaklara çıkmaya zorunda bırakıyor. İngiltere’de “konser ekonomisi” diye bahsedilen sisteme bağlı ek iş olarak yapılan kuryelik kuralsız çalıştırmanın koşullarını oluşturuyor. Kuryeler havadan dolayı sistemi kapattıklarında ödeme alamıyor. Firmalar kötü havaya rağmen teslimat yapılmasını istiyor.

* Gig Economy Project: Avrupa’da Gig Ekonomisi hakkında analizler, güncellemeler, fikirler ve raporlar hazırlayan, kuryelerin çalışma şartlarını da gündeme getiren bir oluşum .