Trendyol Kuryesi İşe Geri Döndü

582

10 Eylül 2022 tarihinde İstanbul Kartal’da bulunan bir işletmede yaşanan tartışma sonucu darp edilen ve ardından Trendyol tarafından işten atılan moto kurye Alihan Ergin yeniden Trendyolda işe alındı.

Kurye Haber’e konuşan Ergin; “Kimin haklı olduğu ortaya çıktı, adalet yerini buldu”dedi.

Ergin bu süre zarfında avukatı aracılığıyla Trendyola arbulucu gönderdiğini, şirketin yeniden durumu değerlendirdiğini söyledi. Trendyol yetkilileri, kendilerinin yanlış yönlendirildiği için yanlış aksiyon aldıklarını, olay gününe dair kamera kayıtlarının işletme tarafından eksik verildiğini, o konumdaki tüm kuryelerin dinlendiğini ifade etmiş. Kuryelerin anlatımlarında Alihan Ergin’in kimseye saldırmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Trendyol’un Ergin haklı olsa da sipariş sonrası işletmeye dönmesinin yanlış olduğunu söylediği ifade edildi.

Bu tablo karşısında işten atılan Ergin’in yeninden işe alındığı, ilgili işletmeden bir daha sipariş alınmayacağı, 3 ay işsiz kalan Ergin’e 6 ay boyunca motosiklet kirası desteği verileceği bildirildi.

Bir haftadır yeniden Trendyol’daki işine dönen Ergin mutlu olduğunu ifade ederken, uğradığı haksızlık karşısında sosyal medya da kendisine destek veren herkese, avukatına ve sesini duyuran Kurye Haber’e teşekkür etti.


Hatırlanacağı üzere Kartal Kordonboyu Mahallesi Ankara Caddesi üzerinde bulunan Abdullah Efendi Künefe ‘den sipariş almaya giden Trendyol Go kuryesi Alihan Ergin künefenin pizza kutusuna konulmasına karşı çıktığını, şerbetin sepete akacağını ve siparişin zarar göreceğini, paketlemenin iyi yapılmasını ve poşet verilmesini istediğini söylemişti. İşletme sahiplerinin bu talebine sert yanıt verip onu terslemesi üzerine Trendyol’u aradığını ifade eden Ergin, şirketten konuştuğu görevlinin hiçbir biçimde yardımcı olmadığını ve her halükarda o paketi götürmesi gerektiği ve götürmediği takdirde slotonu 1.5 saat kapatacağını söylediğini dile getirmişti


Ergin mecburen paketi aldığını başka bir işletmeden poşet isteyerek o şekilde müşteriye götürdüğünü fakat işletmenin müşteriyi arayarak gecikmenin kuryeden kaynaklandığını ve isterlerse kuryeyi Trendyol’a şikayet edebileceklerini söylediklerini müşteriden öğrendiğini bunun üzerine yeniden işletmeye döndüğünü de ayrıntılarıyla aktarmıştı.


Saldırıdan bir hafta sonra röportaj yaptığımızda hala gözündeki morluk geçmemiş olan moto kurye Ergin işletmede nasıl saldırıya uğradığını, buna iki kuryenin ve esnafın da şahit olduğunu, polis memurlarının geldiğini, darp raporu aldığını ve buna rağmen Trendyol’un ” 2 ay sistemini kapatıyoruz sonra bakarız ” diyerek işten çıkarıldığını; haksız yere işten atılmasını ve kredi borçlarını kapatmak için motosiklet ve telefonunu satmak zorunda kalacağını; sırf işlerini düzgün yapmalarını hatırlattığı için kendisine saldıran işletme sahipleri ve onu yüzüstü bırakan Trendyol Go firması hakkında sonuna kadar davacı olacağını anlatmıştı.

Alihan Ergin’in röprtajının Kurye Haber’de yayınlanması üzerine darp edildiği işletmenin Google hesabına ve instagram sayfasına yüzlerce protesto yorumu yapılmış, bu tepki üzerine işletme Google’dan adını değiştirirken, instagramda yorum yağmuruna tutulan gönderilerini kaldırmıştı.

Yine aynı dönem de bazı hesaplar işletmenin montajlı videosu üzerine Alihan’ı suçlayan ve Kurye Haber’i hedef alan manipülatif paylaşımlar yapmış, tepki çekince çok kısa bir süre sonra o paylaşımları silmek zorunda kalmıştı.