Benzin Zamlarına Bir Tepki’de Bursa’dan

483

Bugün Bursa’da, Kuryeler Federasyonu ve  Tüm Emekçi Motosikletli Kuryeler Derneği’nin çağrısı ile bir araya gelen kuryeler benzin zammını protesto etti. 

Konvoy yapıp korna çalarak benzin zammını protesto eden kuryeler daha sonra Bursa Kent Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Kuryeler adına konuşan Bursa Tüm Emekçi Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Mahir Gökbay Ersoy, “Biz Bursa’da sivil toplum kuruluşuyuz. Kuryeler federasyonu ve Bursa Tüm Emekçi Motosikletli Kuryeler Derneğiyiz. Buraya toplanmamızın bir amacı var. Kuryelerin çektiği yükü göstermek istiyoruz. Kontrolsüzce artan benzin fiyatlarının yaptığımız mesleğe olan zararını göstermek istiyoruz” dedi. 

Tüm zamların bir biri ile bağı olduğuna da değinen Ersoy şöyle devam etti:”Benzinin artması her şeyi etkiliyor. Bütün maddeler benzinle taşındığı için, benzine gelen zam ürüne endeksli. Ürün de zamlanıyor. Ürün zamlanınca fiyatlar artıyor. Fiyatlar artınca  sipariş ve alım gücü düşüyor. Meslektaşlarımız işsiz kalmaya başladılar. Arkadaşlarımız masrafı azaltmak için kurye arkadaşlarımızı işten çıkarıyorlar. Farkındalık yaratmak istedik. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Biz esnaf kardeşlerimizin yanındayız. Bunun bir orta yolu bulunması lazım. Hepimiz dertliyiz. Bugün tostun 60 lira olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Bunların hepsi bir mazotun benzinin artmasıyla oluyor. Biz hükümetimizi anlıyoruz tabi ki. Ama artışların daha sistematik ve düzenli olması gerekiyor.”

İşsizlik tehlikesine de dikkat çeken Ersoy, “Bugün çok büyük bir sorun yok. Ama bundan 10 gün sonra meslektaşlarım adına çok büyük bir sorun yaşayacağız. Bugün kuryenin bir işverene maliyeti en az 25 bin lira. 50 lira dürüm satıyorsa bunu 80 liraya çıkarmak zorunda kalıyor. Maliyetler fazla. Bu maliyetler de halkımızdan çıkıyor. Alım gücünün düşmesi motokuryeleri de etkiliyor. 4 olan kurye sayısı 3e düşecek. Bu sefer işsizlik başlayacak. Esnafla birlikte oturup ortak bir yol bulmak istiyoruz. Bir karara varmak istiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının amacı budur. Burada bir protestomuz yok. Lütfen bizi duyun, dinleyin ve bizden de bir fikir alın. Bunun orta yolunu biz de bulmak istiyoruz” diye konuştu.