Samet Özgül Davasının İlk Duruşması Görüldü

462

5 Kasım 2022’de Ankara Yenimahalle’de üç trafik magandası tarafından öldürülen moto kurye Samet Özgül’ün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasının ilk duruşması bugün gerçekleşti.
Tutuklu sanığın tutukluluk hali devam ederken, iki sanığın da adli kontrolle yargılanmaya devam edileceği yönünde karar alan mahkeme duruşmayı 13 Eylül’e erteledi.
Duruşma sonrası açıklama yapan Samet Özgül’ün avukatı İbrahim Kapusuz adliye önünde yaptığı açıklamada; “Samet Özgül’ün öldürülmesinden 8 ay sonra duruşma gerçekleştirildi. Duruşma esnasında sanıkların beyanları alındı. Sanıklar suçtan kaçınmaya yönelik soyut, asılsız beyanlarda bulundular. Olayda mevcut görüntü inceleme tutanakları, görgü tanık beyanları vesair bulgular sanıkların eylemi iştirak halinde işlediklerini ortaya koymaktadır. Biz bu duruma karşı beyanlarımızı sunduk. Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını mahkemeden talep etmekteyiz.” diye açıklamada bulurken. Samet Özgül’ün annesi Hacer Baran’da;”Ben artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Söz tükendi deniliyor ben artık o noktadayım. 13 Eylül’de ada için gelmesini bekliyorum sadece bu kadar.” diye konuştu.
Davayı yerinde takip eden Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu Üyesi ve Yeşil Sol Parti milletvekili Perihan Konca’da şöyle açıklamalarda bulundu; “ Önemli bir adalet davası. Samet Özgül kardeşimiz bir moto kuryeydi, genç yaşta hem öğrenci hem de kuryelik yapıyordu. Ne yazıkki bir cinayete kurban gitti. Bir cinayet olduğu kadar bizler bunun aynı zamanda bir iş cinayeti olduğunu savunuyoruz. Biz de hem mecliste hem sokakta hem de adliye koridorlarında bu alet davasının bir emsal karar olarak görülmesi gerektiğini savunuyoruz. “

Davaya aynı zamanda çok sayıda TEHİS, İstanbul Kuryeler Federasyonu Karadeniz Motosikletli Kuryeleri Federasyonu, Başkent Motosikletli Kuryeler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, Bolu Motosikletli Kuryeler Derneği, Zonguldak Motosikletli Kuryeler Derneği, Kayseri Motosikletli Kuryeler Derneği, Akdeniz Kuryeler Derneği başkanları ve yöneticileri ve çok sayıda moto kurye davayı yerinden takip etti.