Kurye Katiline Müebbet Hapis Cezası

362

5 Kasım 2022’de Ankara’da trafikte yaşanan bir tartışmadan dolayı 3 trafik magandası tarafından katledilen Trendyol Go kuryesi Samet Özgül Davası’nda karar açıklandı.

Tutuklu yargılanan Halil İbrahim Demirci müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Mustafa Demirci veBülent Açıkgöz ise “Kasten öldürmeye yataklık”tan 12’şer yıl hapis cezası aldı. Davada tutuksuz sanık kalmadı!Dava sonrasında koridorda Samet’in annesi Hacer Baran; “Allah büyüktür bunu unutmayın. Siz çok günahsız bir çocuğu öldürdünüz. Yanınıza kalmaz bunu unutmayın.” diye tepkisini dile getirdi.

Ankara Adliyesi önünde yapılan açıklamada Hacer Baran ve Sametin kardeşi Berna Özgül kararın içlerini soğutmadığını ama üç kişinin de tutuklanmasının başkalarına zarar veremeyecek olmalarının sevindirici olduğunu dile getirdiler. Dava boyunca kendilerine destek veren herkese teşekkür eden aile mahkemenin verdiği kararın takipçisi olacaklarını söylediler.

Samet Özgül’ün avukatları İbrahim Kapusuz ve Ziya Karaçam’da mahkemenin verdiği cezaları açıklayarak gerekçeli kararı gördükten sonra cezaların yükselmesi için başvuruları yapacaklarını, sürecin takipçisi olacaklarını açıkladılar.

Davanın başından beri takipçisi olan kurumlardan biri olan TEHİS başkanı Kubilay Çelik de bir kuryenin yaşamını yitirdiği davada ilk defa müebbet hapis cezası çıkmasına ve tüm sanıkların tutuklanmasına dikkat çekti. Özgül ailesinin adalet mücadelesine kurye derneklerini, sendikalarını, başını katmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik kuryelerin davalarını takip edeceklerini söyledi.

Berna Özgül’de; “ İşçi cinayetlerine karşı ağır cezalar gelmesini istiyoruz” diyerek katiller hak ettikleri cezaları alana kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Samet Özgül davasını CHP Ankara milletvekili Aliye Timisi Ersever, CHP Muğla milletvekili Gizem Özcan, Moto Kurye İşçileri Derneği Başkanı Yasin Kölge, Başkent Motosikletli Kuryeler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Aydın Teke, Tehis Başkanı Kubilay Çelik, Kuryeler Esnaf Odası Başkanı Ramazan Akpınar, Kurye Hakları Derneği Başkanı Mesut Çeki, Mot Ankara grubu, bir trafik magandası tarafından öldürülen Umut Gündüz’ün babası Menderes Gündüz ve çok sayıda kişi davayı takip etti.