Kurye Ölümlerinin Durması İçin Önlem Alınmalı

83

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, kurye ölümlerine dikkat çekti ve hükümete seslenerek daha fazla kuryenin yaşamını yitirmesinin önüne geçmek için önlem almaya çağırdı.


İlgezdi 2021’de 30, 2022 yılında 58 kuryenin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak bu yılda yaşamını yitiren kurye sayısının 60’ı aştığını ifade etti. İlgezdi, iktidara seslenerek, “Bu duruma karşı bir an önce önlem alın. Daha fazla canımız müşterilerine sipariş yetiştirmek uğruna hayatını kaybetmesin” dedi. Kurye Hakları Derneği’nin hazırladığı kurye ölümleri raporuna da değinen İlgezdi, kuryelerin sorunlarına ve taleplerine de değindi.


Daha fazla kuryenin yaşamdan koparılmaması için önlem alınmasını isteyen İlgezdi, kurye ölümlerinin iş cinayeti raporlarına da yansıdığını söyledi. “Moto kuryelerin iş cinayetlerine kurban gitmesi ise onların çalışma koşulları ve tam anlamıyla bir meslek tanımlarının olmamasından kaynaklı” diyen CHP’li vekil çocuk ve kaçak göçmen işçi çalıştırmadan esnaf kuryeliğe birçok soruna vurgu yaptı.


Kuryelerin taleplerine de değinen İlgezdi, şunları ifade etti: “Kurye ölüm ve yaralanmalarına ilişkin istatistik verileri tutulmalı, moto kuryelik mesleğinin çalışma koşullarına ilişkin araştırmalar yapılarak kamuoyu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmelidir. Uluslararası sözleşmeler çerçevesinde moto kuryelik mesleğine dair yasal düzenlemeler yapmalıdır. Esnaf kuryelerin sosyal güvencesi teminat altına alınmalıdır. Günlük çalışma saatleri yasal ve insani koşulları aşmamalıdır. Kayıt dışı ve güvencesiz çalışma denetim altına alınmalıdır. Moto kuryelik mesleği ile ilgili herhangi bir düzenleme veya çalışma yapmadan evvel kuryelerle ve kurye örgütleriyle işbirlikleri yapmalıdır.”