ABD’deki Yemek Siparişi Uygulamalarında Çalışan Kuryelerin % 21’i Saldırıya Uğruyor

761

Türkiye’de kuryelere yönelik art arda saldırılar gündemdeki yerini korurken ABD’de yapılan bir araştırma kuryelerin dünyanın birçok yerinde tehlike altında olduğunu gözler önüne serdi.

Şok Edici Veriler

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, yemek siparişi uygulamalarında çalışan kuryelerin %21’i iş başında saldırıya uğramakta. GrubHub, DoorDash ve Uber Eats gibi popüler uygulamalar için çalışan kuryelerin %22’si, saldırılar ve kazalar dahil olmak üzere ciddi şekilde yaralandığını bildirildi.

Queens College’dan araştırma asistanı profesör Zoey Laskaris’in liderliğinde gerçekleştirilen bu araştırma, Nisan ayında Journal of Urban Health dergisinde yayınlandı. Araştırmaya göre, gelirinin büyük kısmını bu uygulamalardan sağlayan kuryeler, diğerlerine göre %61 daha fazla yaralanma ve %36 daha fazla saldırıya uğrama riski taşımakta​.

Uygulama Algoritmalarının Rolü

Laskaris, yemek siparişi uygulamalarının algoritmalarının kâr ve işçi verimliliğini maksimize etme çabasının, kuryeleri riskli davranışlara ittiğini belirtiyor. “Tamamen uygulamaya bağımlı olduğunuzda, bu özelliklerin etkisi altında kalırsınız. Kar fırtınasında teslimat yapmaya karar verebilir veya birinin bisikletinizi çalmaya çalıştığı tehlikeli bir mahallede teslimat yapabilirsiniz” diyor Laskaris​.

Kuryelerin Deneyimleri

Midtown’da bir sonraki siparişini bekleyen 32 yaşındaki Atkhana Diop, sektöründeki birçok arkadaşının saldırıya uğradığını ve ekipmanlarının veya paralarının çalındığını söylüyor. Diop, gece sipariş almayı güvenlik endişesiyle reddediyor. “Saldırıyorlar ve bisikletinizi, paranızı alıyorlar” diyor Diop​.

Güvenlik ve Yasal Düzenlemeler

Araştırma sonuçları, kuryelerin güvenliğini artırmak için daha güçlü yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu gösteriyor. En azından şirketlerin, işçilerinin yaralanmalarını ve ölümlerini takip etmesi gerektiği vurgulanıyor. New York Şehri Tüketici ve İşçi Koruma Departmanı tarafından 2021 yılında yapılan bir anketin verilerine dayanan bu araştırma, yaklaşık 60.000 uygulama tabanlı teslimat çalışanının asgari ücret belirlenmesine yardımcı oldu​.

Tepkiler ve Öneriler

Teslimat uygulamaları sözcüleri, sürücülerinin güvenliğinin en yüksek öncelikleri olduğunu belirtirken, çalışmanın eski verileri kullanarak hatalı sonuçlara vardığını ve uygulamalarda çalışan kişileri tam olarak temsil etmediğini savundular. Ancak, kuryelerin güvenliğini artırmak için daha fazla düzenleme ve destek sağlanması gerektiği konusunda genel bir mutabakat var​.

Bu araştırma, yemek siparişi uygulamalarında çalışan kuryelerin karşılaştığı ciddi güvenlik tehditlerini ortaya koymakta ve bu sorunların çözümü için daha güçlü yasal düzenlemelerin ve destek mekanizmalarının gerekliliğini vurgulamaktadır.

Kaynaklar: