Ata Emre Akman İçin İzmir’den Sesimizi Yükseltiyoruz!

187

11 Mayıs’ta Balıkesir’de sipariş sonrası gasp edilmek istenen ve 25 yerinden bıçaklanarak öldürülen Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi ve Dominos Pizza kuryesi Ata Emre Akman’ın ölümüne tepkiler devam ediyor.

 

Dün İzmir’de kurye cinayetini protesto etmek için motosikletlerine siyah kurdelalar asmaya başlayan moto kuryeler akşamüzeri Göztepe Stadyumu önünde toplandı. Polis gözetiminde Göztepe sahilinden Bornova’ya kadar toplu sürüş gerçekleştiren yüzlerce moto kurye Küçükpark’ta bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Motosikletlerine Ata Emre Akman’ın fotoğraflarını asan kuryeler adına konuşan Taner Bisiren: “Bizler gece gündüz, 7/24 insanların hizmetindeyiz. 40 liralara, 50 liralara kim olduğunu bilmediğimiz, belki canı o gün birini öldürmek isteyen bir meptezelin evine gidiyor olabiliriz. Nereye gittiğimizi bilmeden sadece ve sadece evimize, ailemize, çoluğumuza çocuğumuza ekmek parası kazanmanın derdindeyiz. Hepimiz insanız. Hepimizin bir ailesi var. Hepimizin bakmakla yükümlü olduğu insanları var. Bizler de bir aileyiz. Birbirimizi tanımasak da hepimiz bu ailenin bir ferdiyiz. Birimizin kılına zarar gelse vurdumduymazlık yapamayız.” dedi.

 

Moto kuryelerin aynı tehlikelerle çalıştığına dikkat çeken Bisiren konuşmasına şöyle devam etti: “Bugün Ata’ya olan yarın bana, sana, hepimize olur. Yeter artık. İnsanlar kurbanlık koyun değildir. Hiçbir şekilde, hiçbir nedenden, hiçbir insan ölümü hak etmiyor. Ve böyle hunharca, katledercesine, cani hislerle bir ölümü hak etmiyor. “

 

“Sen yanmazsan, ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa diye bir söz vardı” diyen Bisiren kuryelerin ölümlere karşı isyanını şöyle dile getirdi: “Sezimizi çıkarmazsak bu ölümlerin sonu gelmeyecek. Ya beraber olacağı ya beraber olacağız. Kendinizi kollayın. İnsanlar çok bozuldu. Ölen sadece Ata olmayacak. Kendini bilmez insanlar yüzünden şu an aramızda olan birkaç kişi aramızda olmayacak.”

 

Ata Emre Akman ve tüm ölen kuryeler için başsağlığı dileyen kuryeler. Alkışlarla ve kornalarına basarak Küçükpark’tan ayrılarak sipariş dağıtmak üzere çalışma bölgelerine dağıldılar.

 

Moto kuryeler ayrıca birçok ilde “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz/Ata Emre Akman İçin Adalet” yazılı afişler çıkartarak motosikletlerine astı.

 

17 Mayıs Cuma saat 10:00/12:00 saatleri arasında ise Kurye Haber sayfaları üzerinden Türkiye genelinde “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz/Ata Emre Akman İçin Adalet” demek için eylem çağrısı yapıldı.