CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Kuryelerin Sesine Kulak Verelim

269

Ankara – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel TBMM’de yaptığı grup toplantısında 11 Mayıs’ta Balıkesir’de canice katledilen moto kurye Ata Emre Akman’ı ve Kurye Hakları Derneği’nin raporlarında ifade edilen kuryelerin taleplerini gündeme getirdi.

Özel; “Balıkesir Üniversitesi’nde 20 yaşında Ata Emre Akman, moto kuryelik yapıyor. Önüne bir araç geçiyor ve 23 yerinden bıçaklanarak hayatını kaybediyor. Babası Albay Erol Akman’ı aradım. Babası ‘Ben yandım, başka babalar yanmasın’ diyor.” dedi.

Yüreği yanan bu babanın haykırışı ile Kurye Hakları Derneği’ne kulak verilmeli diyen Özel, dernek raporlarında yer alan talepleri tek tek sıraladı: “2022’de 58 kişi. 2023’te 3’ü çocuk 68 moto kurye hayatını kaybetmiş. Diyorlar ki mesleki yeterlilik belgesi aranmadığı için motorun üstüne çıkan herkes kurye. Geçim sıkıntısı, yoksulluk insanlarımızı hayatlarını hiçe sayarak güvencesiz bir şekilde çalışmaya zorluyor. Bu konuda mutlaka tedbirler alınmalıdır diyorlar. Sıralıyorlar. Öyle her gün trafikte yanımızdan geçen, sipariş verdiğimizde, geciktiğinde yüzümüzü filan asmaya kalktığımız o insanların aslında hayata pamuk ipliği ile bağlılar. Diyor ki moto kuryeler, işçi sağlığı ve güvenliği eğitimleri yeterince yapılmalıdır. Kuryelik tehlikeli meslekler statüsüne alınmalıdır. Mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmelidir.”

 

“Yasal düzenleme hazırlanmalıdır. Kuryelerin sosyal güvencesi teminat altına alınmalıdır. Günlük çalışma saatleri yasal olarak düzenlenmeli, insanı koşulları aşmamalıdır. Kayıt dışı ve güvencesiz çalışma denetim altında tutulmalıdır. Aile, Çalışma ve Milli Eğitim bakanlıkları kayıt dışı çalışan kuryelik yapan çocukları denetlemeli, bunları çalıştıranları cezalandırmalı, ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. Katil bariyerler olarak adlandırılan bariyerler motorcu dostu bariyerlere çevrilmelidir. Kendi hesabına çalışan kuryeleri de şirketlerin yaptığı sözleşmeler moto kuryeleri güvencesizleştiren maddelerden arındırılmalıdır. Bu 10 madde. Motor üstünde, iki teker üstünde okuyabilmek için, evladını geçindirebilmek için, yetmeyen maaşına ikinci bir maaş katabilmek için hayatını ortaya koyan milyonlarca evladımızın ortak talepleridir.” diye derneğin ve kuryelerin taleplerini dile getiren Özel grup başkanvekillerine ve meclise de çağrıda bulundu; “Grup başkanvekillerimize bu konuda bir araştırma önergesini bir kez daha hayata geçirmelerini, Meclis’te tartışmalarını, yasal düzenlemeler yapmalarını, moto kuryelerin Kurye Hakları Derneği ile bu evlatlarımıza sahip çıkmalarını bir kez daha Ata Emre Akman’ın acılı babası Erol Akman’ın talebi olarak emanet ediyorum.”