TBMM’de Moto Kurye Kaskı ve Montu İle Konuşma

291

ANKARA- CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir’in TBMM’de motorcu kaskı ve montla moto kuryelerin sorunlarını dile getiren bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından kurye kıyafetiyle kürsüden inen Demir’e AK Parti sıralarından yükselen “şov yapıyorsun” sözleri tartışma yaşanmasına neden oldu.
Dün TBMM’de CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, CHP grup önerisi görüşmesinde moto kuryelerin sorunlarını dile getirirken motorcu kaskı ve mont giydi.
Deniz Demir son 20 günde basında çıkan moto kurye sorunlarına dair haber kupürlerini okuyarak başladığı konuşmasında Ata Emre Akman’nın 25 yerinden bıçaklanmasına da, Samsun’da çöp konteynırına çarparak hayatını kaybeden Mustafa Uğur’a da, kurye kazalarına da dikkat çekti.

“Yaşanan kazalar ve ölümler paylaştıklarımdan çok daha fazla.” diyen Demir konuşmasına şöyle devam ett,:” Bu haberler bile moto kuryeliğin ne kadar tehlikeli ve güvencesiz bir iş olduğunun kanıtı. Gencecik çocuklar, hiçbir sosyal güvenceleri olmadan, çok düşük ücretlere tüm gün trafikte ölümle burun buruna geliyor. Değerli milletvekilleri, pandemi süreci, özellikle online hizmetlerin artmasıyla birlikte moto kuryelik sektörünün genişlemesine sebep oldu; işsiz gençlere iş kapısı oldu.”

Sektördeki kurye sayısının her geçen gün artmasına ve kayıt dışı çalışmanın yaygınlığına ve her geçen yıl kurye ölümlerinin çoğaldığına dikkat çeken Demir, Kurye Hakları Derneği’nin 2023 Moto Kurye Ölümleri Raporu’nda yer alan 68 moto kuryenin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatarak “insan canı bu kadar ucuz mu” dedi.

İşsizlik ve umutsuzluğun gençleri moto kuryelik yapmaya sürüklediğini vurgulayan Ankara Milletvekili Deniz Demir paylaştığı haberlerin bile moto kuryeliğin ne kadar tehlikeli ve güvencesiz olduğunu kanıtladığını söyledi.

Tüm milletvekillerine kuryelerle empati kurma çağrısı yapan Deniz Demir, farkındalık yaratmak için kürsüde konuşmasını bitirirken motosiklet kaskı ve montu giydi. Ak Parti sıralarında “şov yapıyorsun” sözleri yükselince Demir ve bazı Ak Partili milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.